MĘDRZYCKA-DĄBROWSKA WIOLETTA, profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska

WIOLETTA ANNA MĘDRZYCKA-DĄBROWSKA (ur. 4 I 1977 Gdańsk), pielęgniarka, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, pierwsza w historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) pielęgniarka z tytułem profesora. Córka Ryszarda (ur. 28 VI 1950) i Haliny (ur. 3 IV 1954). W 1992 ukończyła Szkołę Podstawową im. Mariusza Zaruskiego w Kolbudach, w 1997 Liceum Medyczne Zespołu Szkół Medycznych nr 1 w Gdańsku. W 2002 absolwentka Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Od 2003 zatrudniona w Zakładzie Pielęgniarstwa Ogólnego GUMedu. W 2006 otrzymała roczne stypendium doktorskie, przyznane w drodze konkursu przez uczelnianą Senacką Komisję Nauki. Od 2008 doktor na podstawie rozprawy Wybrane zaburzenia procesów poznawczych u pacjentów w wieku podeszłym po zabiegu operacyjnym (promotor prof. dr hab. Andrzej Basiński). Od 2017 doktor habilitowany na podstawie dorobku naukowego i rozprawy Postrzeganie barier w efektywnej analgezji kontrolowanej przez pielęgniarkę u pacjentów w wieku podeszłym po zabiegu operacyjnym. Od 2017 kierowniczka powołanego wówczas Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki, od 2023 profesor tytularny w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

W 2013 odbyła staż w Medical School – University of Minnesota, Minnesota USA, w 2022 w Department of Anaesthesia and Intensive Care Karolinska University Hospital w Sztokholmie (opiekun Violetta Månsson) oraz w Department of Neurobiology, Care Sciences and Society, Karolinska Institutet w 2023 (opiekun prof. Dorota Religa).

W latach 1997–2023 zatrudniona była na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiT) Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 3 (SPSK3) AMG/GUMed, od 2023 w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK). W latach 2013–2019 Koordynator Zespołu Bólowego UCK, trzykrotnie przygotowywała szpital do certyfikacji „Szpital bez Bólu”. Autorka prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Zajmuje się analgezją kontrolowaną przez pielęgniarkę, środowiskiem i bezpieczeństwem pacjenta oraz personelu medycznego, zaburzeniem procesów poznawczych u pacjentów w OAiT. W 2021 została zaproszona do projektu Project – Biosimilars Nurses Guide version 2.0, realizowanego przez Grupę Focusową European Specialist Nurses Organisations (ESNO) ds. leków biopodobnych. W 2021, wraz z prof. Adriano Friganovićiem, prezydentem World Federation Of Critical Care Nurses (WFCCN) i ESNO, w drodze konkursu uzyskała grant badawczy przyznany przez European Federation of Critical Care Nursing (EfCCNa), Burnout Synodrome In Critical Care Nurses Working In Covid 19 Settings Croatia And Poland. Była członkinią międzynarodowego projektu Ethical Conflict – Health Care – International Project (EC-HC-IP), kierowanego przez dr Anne Falcó-Pegueroles z Department of Fundamental Care and Medical-Surgital Nursing, School of Nursing, Faculty of Medicine and Health Sciences, University of Barcelona.

Od 2014 konsultantka wojewody pomorskiego w dziedzinie „Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki”. Członkini Senatu GUMed oraz w kadencji 2020–2024 Rady Programowej „Gazety Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego”. Powołana przez Ministra Zdrowia do zespołu ds. oceny wniosków o stypendia na lata 2020–2003. Od 2020 członkini Rady Naukowej czasopisma ,,Ból’’, działającego w ramach Polskiego Towarzystwa Badań Bólu.

Od 2011 działa w Grupie Roboczej ds. praktyki pielęgniarskiej działającej przy Polskim Towarzystwie Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki (PTPAiIO). Wypracowała kilka ważnych zaleceń związanych z zapewnieniem szeroko pojętego bezpieczeństwa pacjenta w OAiIT. Od 2023 koordynatorka Grupy Roboczej ds. praktyki pielęgniarskiej działającej przy PTPAiIO. Od 2023 Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita.

W 2013 Serbskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Intensywnej Opieki (UINARS) przyznało jej nagrodą „Life Keeper’’, będącej wyrazem uznania za zaangażowanie pielęgniarek, ich profesjonalizm, osiągnięcia w praktyce pielęgniarskiej i wdrażanie do pracy kolejnych pokoleń młodszych koleżanek.

Od 2002 żona Sebastiana Dąbrowskiego, anestezjologa. Matka Amelii (ur. 2003) oraz Rozalii (ur. 2006).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania