KOWALEWSKI TADEUSZ, pedagog, radny

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

TADEUSZ KOWALEWSKI (15 V 1931 Dobryń Kolonia koło Bielska Podlaskiego – 29 XI 2012 Gdańsk), pedagog, radny Gdańska. Z wykształcenia historyk, ukończył także studia podyplomowe z zakresu turystyki.

Od lipca 1950 nauczyciel w VI Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Gdańsku. We wrześniu 1959 został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw pedagogicznych w Technikum Przemysłu Spożywczego w Gdańsku. W latach 1963–1964 dyrektor Technikum Hotelarskiego w Sopocie, w okresie 1964–1973 dyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Gdyni. Od 1973 do 1980 inspektor szkolny w Gdańsku, w latach 1978–1980 zastępca dyrektora do spraw turystyki w gdańskim Urzędzie Wojewódzkim. Od 1980 dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, funkcję zawiesił na półtora roku ze względu na wybór do Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Od 1983 do 1988 dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 25. W latach 1988–1991 dyrektor Szkoły Polskiej przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. Od 1991 na emeryturze.

Członek PZPR, a następnie Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Wybrany z listy SLD na radnego Gdańska w kadencjach 1994–1998 i 1998–2002. W czasie pierwszej kadencji zasiadał w Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Komisji Zdrowia i Polityki Socjalnej, w czasie drugiej – w Komisji Zdrowia oraz Komisji Edukacji.

Działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP), Związku Młodzieży Polskiej, Zrzeszenia Studentów Polskich, Akademickiego Związku Sportowego, Szkolnego Związku Sportowego (SZS), Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Demograficznego. Był członkiem prezydium i zarządu Okręgu Pomorskiego ZNP, członkiem zarządu Oddziału ZNP w Gdańsku, inicjatorem powołania Gdańskiego Domu Nauczyciela, członkiem Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów Zarządu Głównego ZNP, przewodniczącym Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Gdańsku.

Odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, brązowym i srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, medalem „Za Szczególne Zasługi dla ZNP”, Złotą Odznaką ZNP, Krzyżem Zasługi ZHP, odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”, złotą odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, złotą odznaką „Zasłużony Działacz TPD”, odznaką honorową SZS, Medalem im. dr. Henryka Jordana.

Pochowany na cmentarzu Srebrzysko. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania