KONNAK PAWEŁ „KONJO”, konferansjer, reżyser, literat

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Paweł Konnak i Totart
Paweł Konnak, 2015

PAWEŁ KONNAK (ur. 19 II 1966 Gdańsk). Pseudonim artystyczny – Konjo. Konferansjer, wodzirej, reżyser, literat. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku-Nowym Porcie (1984). Uzyskał absolutorium na Uniwersytecie Gdańskim, kierunek filologia polska (1994). Od 1982 aktywista ruchu punk. Organizator niezależnych koncertów, wydawca podziemnego magazynu „Gangrena – Tadży-Pao Młodzieży Wegetującej”. Od 1986 akcjonista Tranzytoryjnej Formacji Totart i jej licznych satelitów. Z Totartem zrealizował kilkaset akcji o charakterze metafizyczno-społecznym. Uczestnik działań grupy poetyckiej Zlali Mi Się Do Środka.

W latach 80. XX wieku redagował wychodzące poza cenzurą magazyny „Futurfoto” oraz „Higiena – Przegląd Archeologiczny Metafizyki Społecznej”. Założył podziemne wydawnictwa Księgozbiór i Fonografia Zlew Polski. W latach 90. współzałożyciel Klubu Inicjatyw Społecznych C14 oraz projektu Otwarte Atelier w Gdańsku. Od 1990 udziela się jako postać telewizyjna. Zrealizował między innymi kilkanaście odcinków programu muzycznego „Telewizja Neptuna” dla Telewizji Polskiej Gdańsk.

W 1992 wraz z Krzysztofem Skibą rozpoczął realizację telewizyjnego kabaretu rockowego „Lalamido”. Do 1999 powstało około 200 odcinków tego magazynu. Występował także w klipach grup Dezerter, Big Cyc, PM Cool Lee, Jorrgus, Kitch Montana, Cover oraz Andre, Skiby i Kazika. Jako konferansjer prowadzi największe festiwale muzyczne w Polsce oraz trasy koncertowe topowych wykonawców estradowych. Wodzirej na prestiżowych imprezach, organizowanych dla światowych koncernów.

Autor kilku filmów i książek opowiadających o postaciach sceny niezależnej. Do najważniejszych należą filmy o grupie Dezerter (Dezerter – nie ma zagrożenia, 1994), Tymonie Tymańskim (Riff – Tymon Tymański, 1996), Robercie Brylewskim (Exodus – Robert Brylewski, 1996), Totarcie (Totart nad miastem, 1997). Napisał i wydał także kilka tomów poetyckich. Jeden z nich, Król festynów w 2009 był nominowany do literackiej Nagrody Nike. Od 2010 jest kuratorem programu „Mistycy. Literaci. Wariaci” w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W 2009, podczas pobytu w Chicago (USA), pomyłkowo aresztowany przez policję podczas obławy na prostytutki i alfonsów.

22 V 2009, z okazji jego 25-lecia pracy artystycznej, na Długim Targu odbył się Wielki Koncert Urodzinowy "Paweł Konjo Konnak Schow". Odznaczony w 2013 Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2008, 2009, 2014 i 2016 otrzymał Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania