KAMNITZER BERNHARD, prawnik, polityk

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bernhard Kamnitzer
Bernhard Kamnitzer (pierwszy z prawej) w składzie delegacji Senatu Wolnego Miasta Gdańska w Warszawie 6 II 1930 (w środku, najwyższy Heinrich Sahm)

BERNHARD KAMNITZER (25 X 1890 Tczew – 15 VII 1959 Nowy Jork), polityk, prawnik, działacz mniejszości żydowskiej. Syn kupca Wilhelma, ukończył w 1909 średnią realną szkołę św. Piotra i Pawła, w latach 1909–1912 studiował prawo w Berlinie i Królewcu. W czasie I wojny światowej w armii niemieckiej, ciężko ranny. W 1919 zdał egzamin asesorski, w 1921 wybrany w Gdańsku do Rady Sądu Ziemskiego.

Poseł z listy SPD do Volkstagu I i II kadencji (1920–1927). W grudniu 1927 został senatorem pobocznym, od 1930 do 9 I 1931 senator główny, podlegały mu sprawy finansów publicznych. Odgrywał pierwszoplanową rolę w Senacie centrolewicowym. Zwolennik normalizacji stosunków Gdańska z Polską, popierał rozwój gdańsko-rosyjskich stosunków gospodarczych. Uczestniczył w pracach społeczności żydowskich w II Wolnym Mieście Gdańsku, między innymi przewodniczył od 1932 Zentralverein Danziger Staatsbürger Jüdischen Glaubens (Centralny Związek Obywateli Gdańska Wyznania Mojżeszowego). W 1919 doprowadził do reaktywowania Jüdischer Jugendverein Gabriel Riesser (Żydowskie Stowarzyszenie Młodzieży Gabriel Riesser). W latach 1922–1938 członek Zgromadzenia Reprezentantów Żydowskiej Gminy Synagogalnej w Gdańsku.

W latach 30. XX wieku występował w gdańskim sądzie jako rzecznik prześladowanych przez nazistów, zwłaszcza spośród ludności żydowskiej. Aresztowany przez nazistowską policję gdańską; utrudniano mu wykonywanie zawodu adwokata. W 1938 wyjechał do Wielkiej Brytanii, a później do USA. W Nowym Jorku był współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Żydów Gdańskich w Ameryce. Utalentowany muzyk, pisał recenzje muzyczne do „Danziger Rundschau”. Mieszkał przy Gralathstraße 5a (ul. Hoene-Wrońskiego). MA

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania