KŁADKA OBROTOWA PRZEZ MOTŁAWĘ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kładka obrotowa nad Motlawą
Kładka obrotowa nad Motławą, otwarta
Kładka obrotowa nad Motławą, zamknięta

KŁADKA PIESZA OBROTOWA przez Motławę, otwierana w poziomie, łącząca północny cypel Spichlerzy z Długim Pobrzeżem, na wysokości ul. św. Ducha. W 2015 władze miasta Gdańska z partnerem rewitalizacji cypla Spichlerzy – firmą Granaria Development Gdańsk (konsorcjum firm Immobel Poland oraz Multibud Ciurzyński) (zob. Granaria) – ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt kładki. Z propozycji siedmiu zespołów projektowych 19 I 2016 wybrano projekty pracowni Autorskie Studio Architektury ASA-Architekci Sp. z o.o. z Rzeszowa oraz Studio Bednarski Ltd. z Londynu. Do realizacji skierowano drugi z nich.

Budowę rozpoczęto w lutym 2018, prace podwodne (budowa 100-tonowej podpory kładki w nurcie Motławy), trwające od kwietnia do czerwca, wykonała firma Aarsleff. Budowę przerwano na czas sezonu letniego. 23 VIII 2019 na miejsce budowy dostarczono główny element kładki (50 m długości, 4,5 szerokości, około 180 ton), wykonany w elbląskiej firmie Metal Service Center i dostarczony do Gdańska drogą wodną przez rzeki Elbląg, Nogat, Szkarpawę i Martwą Wisłę specjalnym pontonem pchanym przez holownik „Hetman”. Zamontowany został bez użycia dźwigów, metodą nasuwową. 24 i 25 XII 2019 udostępniona czasowo zwiedzającym, oddana do stałego użytku 1 VII 2020.

Ma długość 57 m, szerokość 4,5 m, wsparta jest na sztucznej wyspie pośrodku Motławy, zawierającej mechanizm obrotowy kładki, czas otwierania wynosi 2 minuty. Pod nią przepływają dwa kanały żeglugowe po 26 m długości i 4,5 m szerokości. W razie awarii – po przyczepieniu lin – możliwa do przesunięcia siłą rąk ludzkich.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania