JASTRZĘBSKA MARTYNA, artystka intermedialna

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Martyna Jastrzębska, 2019

MARTYNA JASTRZĘBSKA (4 VIII 1987 Kielce), artystka intermedialna. W latach 2007–2010 studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku, gdzie w 2013 obroniła dyplom w Pracowni Transdyscyplinarnej Grzegorza Klamana. W 2018 uzyskała stopień doktora sztuk plastycznych za pracę Przymglenie, zaprezentowaną w galerii WL4 – Mleczny Piotr. Od 2016 zatrudniona jako asystentka w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku.

W twórczości porusza kwestie związane z ideologicznymi przekształceniami zbiorowej pamięci, tożsamościową identyfikacją, modyfikacją znaczeń symboli, zakłóceniami pamięci indywidualnej (między innymi przez pracę traumy i nostalgii). Początkowo zajmowała się malarstwem; od 2012 tworzyła rzeźby, obiekty i instalacje przy użyciu bitumixu, autorskiej mieszanki złożonej między innymi z kleju i mas bitumicznych. Jednym z elementów jej pracy doktorskiej było zniszczenie wcześniejszych bitumicznych prac i przekształcenie ich w dwa niewielkie diamenty, z których jeden znalazł się w przestrzeni wystawy dyplomowej, drugi zaś został implantowany w ząb artystki.

Pierwsza galeryjna prezentacja jej prac odbyła się w 2007. Późniejsze wystawy indywidualne miała między innymi w Gdańskiej Galerii Miejskiej (Once upon a Time, 2013), Instytucie Sztuki Wyspa (Vergessenheit, 2015) i Kolonii Artystów (Klechda, 2017). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, na przykład w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Galerii Bardzo Białej w Warszawie, w międzynarodowym festiwalu artystycznych instalacji wizualnych Narracje, także w Niemczech, Chorwacji, na Malcie i we Włoszech.

Otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2015), Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2016) oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Laureatka głównej nagrody podczas czwartej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki (2016), nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2017), była laureatka tej nagrody (2019), nagrodzona Woman Art Award podczas wystawy Woman’s Essence towarzyszącej pawilonowi Bangladeszu na Biennale w Wenecji (2019). Mieszka w Gdyni. MWR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania