HOTEL HILTON, Targ Rybny 1

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zabudowa Targu Rybnego przy Baszcie Łabędź, w wyższym budynku po jej prawej stronie Hotel Stadt London (widać napis)
Zniszczona zabudowa Targu Rybnego przy Baszcie Łabędź, 1948
Hotel Hilton w budowie, 2008
Hotel Hilton przy Targu Rybnym, 2018

HOTEL HILTON, Targ Rybny 1, w zakolu Motławy, przy Baszcie Łabędź, zamyka oś widokową na rzekę z Mostu Zielonego. Pierwszy franczyzowy w Europie Wschodniej pięciogwiazdkowy hotel należący do sieci Hilton Worldwide. Wybudowany w miejscu zniszczonej w 1945 zabudowy zaliczanej do Am Brausenden Wasser (ul. Wartka), stanął między innymi w miejscu (nr 1-2), gdzie od 1918 do końca II wojny światowej funkcjonował Hotel Stadt London ( Hotele. Tabela: Hotele do 1945). Kamień węgielny wmurowano 11 VI 2008, otwarty 16 VI 2010. Inwestorem była firma Jan Wójcikiewicz Hotele (właściciel hoteli: Jurata w Juracie, Hanza w Gdańsku i Astor w Jastrzębiej Górze). Projekt opracowało biuro architektoniczne APA Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. (Stefan Kuryłowicz z zespołem), generalnym wykonawcą była firma Budros.

Zbudowany na powierzchni 1.960 m², powierzchnia zabudowy 1957 m², powierzchnia użytkowa 10.664 m². Od strony Motławy liczy pięć kondygnacji, z częściowo przeszklonym basenem na dachu, połączonym z letnim tarasem (przez co stał się pierwszym w Polsce hotelem o koncepcji urban beach – plaża na dachu), od strony ul. Grodzkiej posiada sześć kondygnacji, wysokość zabudowy wynosi odpowiednio 15–20 m. Dysponuje 150 pokojami, centrum SPA (o powierzchni 700 m²), centrum konferencyjnym (około 600 m², na 530 osób) oraz podziemnym garażem z 44 miejscami parkingowymi. Budowa garażu, usytuowanego 2,5 m poniżej lustra wody Motławy, wymagała wbicia 1700 pali i konsultacji z firmą pracującą przy budowie metra pod Tamizą. Podczas poprzedzających budowę prac archeologicznych odkryto i zabezpieczono (bez wyeksponowania) fragment zabudowy dawnego zamku krzyżackiego.

W 2010 „The New York Times” uznał hotel za 17. najciekawsze miejsce na świecie, zaś CEEQA (Central & Eastern European Real Estate Quality Awards) i „Financial Times” za najlepszy projekt hotelowy roku 2010 w Europie Środkowej i Wschodniej. W 2011 został wyróżniony przez sieć Hilton prestiżową Nagrodą Doskonałości.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania