HEWELIONY GDAŃSKIE
< Poprzednie | Następne > |
HEWELION, symboliczna postać lwa, którego nazwa składa się z dwóch członów kojarzących się z Gdańskiem: z początkiem nazwiska astronoma ► Jana Heweliusza i angielskim określeniem lwa (lion), jednego z trzymaczy ► herbu Gdańska. Figurki zostały umieszczone w charakterystycznych punktach miasta, obok ważnych zabytków i atrakcji turystycznych. Każdy z Hewelionów posiada atrybut charakterystyczny dla danego miejsca.
Twórcą wykonanych z brązu figurek jest Tomasz Radziewicz. Każda ma ok. 50 cm wysokości, waży w przybliżeniu 30–40 kg, ma podstawę zalaną betonem i jest zabezpieczona poprzez bolce wbite w ziemię na kilkadziesiąt centymetrów. Wszystkie są ubezpieczone i monitorowane miejskimi kamerami. Koszt figurki zależy od pozy i atrybutu, według stanu z 2023 wynosi minimum 20 000 zł netto.
Inspiratorem powstania Hewelionów była ► Gdańska Organizacja Turystyczna (GOT). Wzorując się na wrocławskim szlaku krasnoludków, opracowała projekt „Gdański Szlak Lwa Heweliona”, którego kierownikiem został Bartosz Barski. Docelowo zaplanowano 40 figur, pierwsza – Hewelion Turysta – ustawiona została 14 VII 2015. Większość znajduje się pod opieką GOT, niektóre ufundowały podmioty zewnętrzne: ► Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (Hewelion Lotnik), ► Hevelianum (Hewelion Astronom), ► Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo
(Hewelion Handlarz), ► stadion w Gdańsku-Letnicy (Hewelion Piłkarz), ► Saur Neptun z Gdańska (Hewelion Władca Mórz). Rzeźba Heweliona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) została wylicytowana w 2016 przez Arkadiusza Gniewkowskiego.
Realizacji projektu służy stworzona przez GOT mapa „Szlak Lwa Heweliona”, ułatwiająca turystom zlokalizowanie lwa na szlaku wraz z dokładnym adresem, przy którym można znaleźć figurkę. Ważną częścią szlaku turystycznego Gdańskiego Lwa Heweliona jest bezpłatna aplikacja mobilna iLeo. Pobranie aplikacji na jeden z dwóch systemów operacyjnych (iOS lub Android) i włączenie funkcji Bluetooth w telefonie umożliwia użytkownikowi otrzymanie informacji od każdej z rzeźb. Po zbliżeniu do Heweliona, na ekranie telefonu zostaje wyświetlony komunikat w formie tekstu oraz pliku audio, poprzez które lew opowiada historię danego miejsca. Narracja prowadzona w bardzo przystępny sposób umożliwia najmłodszym turystom zdobycie najważniejszych informacji na temat miejsca, w którym się znajduje. Autorem aplikacji jest firma Syrius Group z ► Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.