GDAŃSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY
< Poprzednie | Następne > |
GDAŃSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY (GPNT) im. prof. Hilarego Koprowskiego, ul. Trzy Lipy 3. Założycielem i właścicielem otwartego 4 IX 2008 GPNT jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. (zob. też Teresa Kamińska). GPNT, będąc płaszczyzną dla współpracy nauki i biznesu, jest przedsięwzięciem realizowanym we współpracy z samorządem województwa pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską (PG). Powstał w zmodernizowanych i rozbudowanych budynkach byłych Gdańskich Zakładów Graficznych oraz nowo zbudowanych obiektach.
Zadaniem GPNT jest współpraca z młodymi firmami i przedsiębiorcami, którzy mają interesujące pomysły na biznes z branży B+R (badania i rozwój), przede wszystkim w takich dziedzinach jak biotechnologia, ICT (od 1 I 2019 tzw. IP Box) czy energetyka. Do ich wsparcia GPNT wykorzystuje środki własne oraz pozyskane z rezerw Unii Europejskiej. Na terenie GPNT funkcjonuje ponad 80 firm. Budynki GPNT zajmują powierzchnię ponad 40 000 m². W GPNT działa Inkubator Technologiczny zapewniający warunki do powstawania i rozwoju nowych firm opartych na wiedzy i nowoczesnych technologiach, zakładanych przez absolwentów wyższych uczelni i pracowników naukowych. Strefa Space4Makers to 400 m² dla start-upów, innowacyjnych przedsiębiorstw i wynalazców, w której dostępna jest przestrzeń produkcyjna do indywidualnej pracy oraz Protolab II – nowoczesna prototypownia, stworzona przez pracowników PG, o charakterze kompleksowo wyposażonego warsztatu technicznego.
GPNT oferuje także możliwość współpracy opartej na wirtualnym biurze – kompleksowej obsłudze w zakresie usług sekretarskich, administracyjnych, prawnych i księgowych, bez konieczności posiadania siedziby na terenie Parku (Strefa CO-WORK). Ponadto w ramach GPNT funkcjonuje Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe, EduPark, czyli centrum edukacji dla dzieci i młodzieży, żłobek oraz EduPrzedszkole. Na terenie GPNT odbywają się także koncerty.
GPNT oferuje także usługi specjalistyczne przy użyciu dronów, które zapewniają precyzyjne lokalizowanie i brazowanie terenów/obiektów/środków trwałych z innej perspektywy, co jest szybkim i bezpiecznym sposobem zbierania, analizy i przetwarzania danych. W budynku B na V piętrze i na jego tarasie powstała strefa relaksu „Park w Parku”. Plany rozwoju zakładają powstanie nowoczesnej czytelni i punktu bibliotecznego.