GDAŃSKA MŁODZIEŻOWA GRUPA WYWIADOWCZA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

GDAŃSKA MŁODZIEŻOWA GRUPA WYWIADOWCZA (GMGW), nielegalna gdańska antykomunistyczna organizacja działająca w latach 1967–1968. Utworzona przez Jakuba Szadaja (lat 19), Lecha Wróblewskiego (lat 17), Jerzego Wolszczaka (lat 17), Edmunda Wasilka (lat 19), Andrzeja Sidorowicza (lat 17), Stefana Zarębskiego (lat 18), Witolda Marka (lat 23). Podejrzanymi przez Prokuraturę Wojskową o przynależność do GMGW byli również: Henryk Formela, Krystyna Willma, Roman Beer, Aleksander Gieć, Edward Ignaczak (18 IX 1968 prokuratura umorzyła prowadzone przeciwko nim śledztwo).

Członkowie składali przysięgę organizacyjną, zajmowali się tworzeniem plakatów i kolportażem wierszy-ulotek o treści antykomunistycznej, porozumiewali się za pomocą skrzynek kontaktowych (zlokalizowanych we Wrzeszczu przy ul. Słowackiego, al. Grunwaldzkiej, ul. Sienkiewicza). GMGW dysponowała trzema maszynami do pisania, proporcem, radiostacją nadawczo-odbiorczą oraz zasobem amunicji i materiałów wybuchowych, mającym posłużyć do opanowania i wysadzenia konsulatu ZSRR w Gdańsku. 12 III 1968 ( marzec 1968 w Gdańsku) członkowie GMGW brali udział w wiecu zorganizowanym na Politechnice Gdańskiej i w zajściach pod Klubem Studentów Wybrzeża Żak ( Nowy Ratusz).

Grupa została rozbita 3 IV 1968 po złożeniu 30 marca przez Witolda Marka zawiadomienia o jej istnieniu. Zarzuty przeciwko GMGW sformułowane zostały na podstawie Dekretu z 13 VI 1946 o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa. Członkowie, a szczególnie jej lider Jakub Szadaj, pochodzenia żydowskiego, otrzymali najwyższe wyroki w Polsce po marcu 1968. Sąd Wojewódzki w Gdańsku 9 XII 1968 skazał Szadaja na 10 lat więzienia, Lecha Wróblewskiego – na 7, Jerzego Wolszczaka – na 5, Edmunda Wasilka – na 2,5 roku więzienia, Stefana Zarębskiego – na 1,5 roku, Andrzeja Sidorowicza na 1 rok i Witolda Marka na rok i 6 miesięcy, obu w zawieszeniu na 5 lat. Na mocy amnestii z roku 1969 kary zmniejszono (Szadaj – 5 lat i 2 miesiące, Wróblewski – 3 lata i 9 miesięcy, Wolszczak – 2 lata i 3 miesiące, Zarębski – rok i dzień). Jakub Szadaj został później przewodniczącym Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego ( Żydzi) oraz członkiem Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. JH

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania