GAJE OJCÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przygotowanie do akcji zasadzenia drzewa
Tablica informacyjna

GAJE OJCÓW (Gaje Ojca), realizowany od 23 VI (Dzień Ojca) 2012 projekt sadzenia drzew z gatunku platana klonolistnego ((około 4 m wysokości, 25 cm obwodu). Przy sadzonkach umieszczane są kamienie z tablicą informującą, ile dzieci urodziło się danego roku i mieszkających w Gdańsku i po jednym najczęściej nadawanym imieniu dziewczynkom i chłopcom. Projekt ma nawiązywać do tradycji sadzenia drzew przez ojców, upamiętniającego narodziny dziecka. Partnerami inicjatywy są Fundacja Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Forum” oraz Towarzystwo Przyjaciół Gdańska.

W 2012 pierwsze drzewko zasadzono na Przymorzu w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana (przy wejściu od ul. Jagiellońskiej) i dotyczyło dzieci rocznika 2011 (wkrótce po zasadzeniu drzewko uschło, zostało w lipcu 2012 zastąpione nowym). Od 2013 drzewka sadzone są również na zieleńcach (po jednym na każdym) przy ul. 3 Maja w Śródmieściu w okolicach wiaduktu Błędnik, przy Stawie Młyńskim przy wzgórzu Pachołek w Oliwie, przy Potoku Oliwskim na Żabiance w rejonie ul. Pomorska 82, przy zbiorniku retencyjnym Augustowska w dzielnicy Orunia Górna–Gdańsk Południe. Prowadzona jest księga pamiątkowa z wpisami ojców biorących udział w akcji.

W 2020, z uwagi na epidemię Covid-19, sadzania drzew dokonały służby miejskie bez udziału mieszkańców, zmieniono przy okazji nazwę akcji na "Gaje Matek i Ojców". KST

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania