FELSKI BOGDAN, działacz opozycji demokratycznej, honorowy obywatel Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bogdan Felski

BOGDAN FELSKI (ur. 8 IV 1956 Gdańsk), monter kadłubów, opozycjonista, honorowy obywatel miasta Gdańska. W 1974 ukończył Zasadniczą Szkołę Budowy Okrętów ( Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego). Od 1974 do 1982 pracował jako monter ślusarski w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W latach 1979–1980 współpracownik Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża; zajmował się kolportażem pism, wydawnictw i plakatów niezależnego obiegu.

14 VIII 1980 współorganizator (choć spóźnił się do stoczni) wspólnie z Jerzym Borowczakiem i Ludwikiem Prądzyńskim strajku w Stoczni Gdańskiej (szczegóły ustalono na spotkaniu z Bogdanem Borusewiczem); członek Zakładowego Komitetu Strajkowego. W Solidarności od września 1980; członek Prezydium Komitetu Założycielskiego Solidarności; następnie od lutego 1981 członek Komisji Zakładowej (KZ) Solidarności w stoczni. 13 XII 1981 członek delegacji stoczniowej KZ, przybyłej do Bremy na zaproszenie tamtejszej Izby Pracy, został w RFN.

Do sierpnia 1983 w ramach Biura Informacyjno-Koordynacyjnego Solidarności w Bremie (finansowanego przez niemieckie związki zawodowe DGB) współorganizował przerzut między innymi materiałów poligraficznych (powielacze, matryce, farby), nadajników radiowych, kaset magnetofonowych do Solidarności podziemnej (grupa Zbigniewa Bujaka) w Polsce. Biuro zamknięto we wrześniu 1983 z powodu wstrzymania finansowania, po negatywnej ekspertyzie jednego z pracowników, Marka Chlebowicza, jak się okazało po 1989, agenta Służby Bezpieczeństwa (TW „Mikołaj”).

W 2000 nadano mu honorowe obywatelstwo Gdańska, w 2006 otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 14 VIII 2020 na domu przy ul. Sienkiewicza 10 odsłonięto tablicę z napisem: "Tu 10 sierpnia na spotkaniu u Ewy i Piotra Dyków Bogdan Borusewicz ustalił datę strajku sierpniowego z Jerzym Borowczakiem, Bogdanem Felskim i Lechem Wałęsą". ArKa

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania