DUŚKA I WOJTEK, duet artystyczny

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

DUŚKA I WOJTEK. Duet artystyczny rodzeństwa Wandy Staroniewicz (ur. 4 X 1949 Sopot) i Wojciecha Staroniewicza (ur. 22 XI 1954 Sopot). Ona ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim historię (1975), on biologię (1979). Duet rodzeństwa Staroniewiczów zadebiutował w listopadzie 1975 na scenie studenckiego klubu Uniwersytetu Gdańskiego „Wysepka”, na „Wieczorze z Balladą”. Zostali tam zauważeni przez pracownika Klubu Studentów Wybrzeża Żak, Janusza Neugebauera i zaproszeni do stworzenia cyklicznego programu autorskiego w Żaku.

W ten sposób powstał „Salon Duśki i Wojtka”, który zainaugurował działalność w grudniu 1975. Był to kabaret literacki, pewnego rodzaju kontynuacja tradycji Bim-Bomu. „Duśka i Wojtek”organizowali spotkania Salonu, a także tworzyli i wykonywali na nich własne utwory. Na każdym kolejnym wieczorze prezentowane były nowe piosenki, które wkrótce stawały się przebojami w studenckim środowisku Trójmiasta. Comiesięczne programy Salonu kontynuowano do marca 1978. Gośćmi Salonów byli piosenkarze, kabareciarze, poeci, lalkarze, plastycy i muzycy. Śpiewali tam m.in. Waldemar Chyliński, Elżbieta Wojnowska, Maciej Zembaty, Wały Jagiellońskie; wiersze recytowali Aleksander Jurewicz i Władysław Zawistowski.

„Duśka i Wojtek” zdobywali nagrody na wielu koncertach oraz festiwalach poza Trójmiastem, m.IN. na Lubelskiej Giełdzie Piosenki Studenckiej (1976 i 1977, nagrody za piosenki i nagroda publiczności), na festiwalu FAMA (1976), na Festiwalu Poezji Śpiewanej w Olsztynie (1976), Łódzkim Festiwalu Piosenki Studenckiej YAPA (1978), Nocy Wagantów w Warszawie (1978) i innych imprezach. Byli zapraszani do programów radiowych (m.IN. do „Podwieczorku przy mikrofonie”, 1981) oraz telewizyjnych (filmy zrealizowane przez Telewizję Polską Gdańsk: Zima nad morzem, 1978, Ballady ze Starej Kuźni, 1981). Nagrywali piosenki dla gdańskiej rozgłośni Polskiego Radia. Współpracowali z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Gdańsku (zob. Nadbałtyckie Centrum Kultury; Larry Okey Ugwu) oraz z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki, czego efektem były liczne recitale.

W sierpniu 1980 i marcu 1981 odbyli tournée po południowej Francji. W 1981 nagrali piosenki dla szwedzkiego radia. Duet zawiesił działalność po wprowadzeniu stanu wojennego. W 1984 wziął udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych w Rzeszowie. W 2001 wydano CD Papierowe pałace z archiwalnymi nagraniami zespołu z lat 1977–1979 oraz jedną piosenką nagraną w 2001. Wydanie płyty spowodowało powrót Wandy Staroniewicz na scenę; ukazała się jej kolejna płyta Piosenki (2006). Producentem obu płyt był jej brat, jeden z czołowych polskich saksofonistów jazzowych, prowadzący własne wydawnictwo muzyczne Allegro Records. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania