CZYŻEWSKI ANDRZEJ, profesor Politechniki Gdańskiej

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Andrzej Czyżewski

ANDRZEJ CZYŻEWSKI (ur. 10 XII 1956 Gdańsk), elektroakustyk, profesor Politechniki Gdańskiej (PG). W 1976 ukończył Technikum Łączności, w 1982 absolwent Wydziału Elektroniki PG i jej pracownik. Od 1987 doktor, 1992 doktor habilitowany (na Akademii Górniczo-Hutniczej), 1996 profesor PG, 1999 profesor tytularny, 2003 profesor zwyczajny.

Od 1991 kierownik Zakładu Naukowo-Dydaktycznego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG (dawny Wydział Elektroniki), w 1997 przekształconego w Katedrę Inżynierii Dźwięku, w 2003 w Katedrę Systemów Multimedialnych. W latach 1994–2007 opiekował się Studium Doktoranckim Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, które zorganizował.

Specjalista zagadnień związanych z technikami multimedialnymi i ich zastosowaniami interdyscyplinarnymi. Prowadzi między innymi projekty poświęcone monitorowaniu aglomeracji pod względem bezpieczeństwa i ochrony środowiska, realizowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii multimedialnej. W ramach kierowanych przez niego ponad 30 projektów rozwinięto liczne aplikacje z dziedziny zastosowań technologii multimedialnych w ochronie dziedzictwa kulturowego (rekonstruowanie archiwalnych nagrań i materiałów filmowych), przede wszystkim jednak ochronie zdrowia (przesiewowe badania nad usprawnieniem mowy, wzroku, systemy do prowadzenia badań słuchu są stosowane do badań na pięciu kontynentach, a w Polsce – we współpracy z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – przebadano ponad milion dzieci w wieku szkolnym).

Autor m.in. monografii Dźwięk cyfrowy (1998) oraz Technika komputerowa w audiologii, foniatrii i logopedii (2002). Twórca 12 patentów krajowych i pięciu opublikowanych międzynarodowych zgłoszeń patentowych oraz współautor kilkunastu opracowań wdrożonych do produkcji. Od 2000 ma tytuł Fellow, nadany mu przez międzynarodowe towarzystwo naukowe Audio Engineering Society.

Od 2005 zasiada w kapitule Stypendium Naukowego Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita. Został wyróżniony między innymi Pierwszą Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia badawcze i wdrożeniowe (2000, 2014), otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych (2006), był nominowany do tytułu Gdańszczanin Roku 2007. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), Krzyżem Kawalerskim Europejskiego Orderu Wynalazczości (2009), Medalem Honorowym Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów im. Tadeusza Sendzimira (2004), Nagrodą TVP1 i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wynalazek roku 2013” (zespołowo) za CyberOko służące do diagnozy i terapii pacjentów w śpiączce i w stanie wegetatywnym, tytułem Lider Polskiej Teleinformatyki – "Złoty Cyborg" (2014), Orderem Policji Republiki Malty za innowacyjne technologie inteligentnego monitoringu, opracowane w ramach realizowanego projektu FP7 INDECT, w 2015 Medalem Prix Galien i Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” za CyberOko, nagrodą Pracodawców Pomorza "Primum Cooperatio" im. Bolesława Mazurkiewicza (2018), Medalem Niepodległej na Stulecie Niepodległości Państwa Polskiego (2018). Wybrany Osobowością Roku 2020 PG.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania