CENTRUM KOMPETENCJI STOS POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej, 2023
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej, 2023

CENTRUM KOMPETENCJI STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services; CK STOS) Politechniki Gdańskiej (PG), ul. Traugutta 75, na terenie kampusu uczelni, na zboczu Góry Szubienicznej, w sąsiedztwie budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG. Otwarte 25 IV 2023 jako nowa siedziba Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG (TASK) i jedno z najbardziej innowacyjnych centrów informatycznych (data center) w Europie.

Pomysłodawcą projektu i dyrektorem CK STOS PG, będącego odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie usług badawczo-rozwojowych (B+R), jest prof. Henryk Krawczyk. Centrum pozwala na szeroką współpracę uczelni z przemysłem i biznesem oraz wzmacnia pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego. Tworzy warunki do realizacji innowacyjnych projektów badawczych z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii, biotechnologii, medycyny, farmaceutyki, energetyki jądrowej, technologii ochrony środowiska czy rozwoju sztucznej inteligencji, a także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki.

Kompleks budynków CK STOS, o powierzchni ok. 13 000 m² i kubaturze ponad 62 000 m³, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arch-Deco, składa się dwóch brył osadzonych na jednym fundamencie, pokrytych blachą tytanowo-cynkową (jedna z nich w kolorze antracytu, druga w kolorze srebrnym), przedzielonych osią widokową skierowaną na Gmach Główny PG. Wykonała go sopocka spółka NDI, która zbudowała inteligentny obiekt, wyposażony w najnowszej generacji infrastrukturę techniczną i sieciową pozwalającą wykonywać skomplikowane symulacje, a także przetwarzać i archiwizować ogromne zbiory danych.

Najważniejszym elementem Centrum jest umieszczony pod ziemią na parterze zespół siedmiu wyspecjalizowanych serwerowni dla superkomputera Kraken (biorącego imię od legendarnego potwora morskiego), spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa danych (zabezpieczony tak, aby zgromadzonym danym nie zagrażały ogień, woda, a nawet pole elektromagnetyczne). Na parterze mieszczą się również hol, portiernia, showroom (tzw. inteligentna sala pokazowa, miejsce, w którym można dokładnie poznać innowacyjny produkt/technologię, porozmawiać z ekspertami i zastanowić się, które rozwiązania najlepiej się sprawdzą, ile będą kosztować itd.) oraz pomieszczenia biurowe. Na I. piętrze znajdują się biura z salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i pomieszczenia techniczne. Na piętrach II. i III. umieszczono m.in. biura, wentylatorownię oraz urządzenia chłodnicze i część techniczną obsługującą serwerownie.

Budynek ma dwie kondygnacje podziemne przeznaczone na parkingi oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe, jest wyposażony w system inteligentnego sterowania budynkiem oraz monitoringu środowiskowego, posiada też system chłodzenia technologicznego wraz z instalacją odzysku ciepła. Powstał w oparciu o założenia Green Computing, tak, aby maksymalnie ograniczyć wpływ działań IT na środowisko, ale jednocześnie podnieść wydajność energetyczną sprzętu i laboratoriów. Wokół kompleksu powstała przestrzeń rekreacyjna z parkiem na wzgórzu, osadzona wokół schodów terenowych podkreślających główną oś obiektu: nowe drzewa, krzewy, trawniki i łąka kwietna wraz z infrastrukturą w postaci ławek, stojaków rowerowych i koszy na śmieci oraz klimatycznej oprawy oświetleniowej.

Koszt inwestycji, rozpoczętej we wrześniu 2020, a zakończonej w I połowie 2022, wyniósł 155,7 mln zł, z czego 90,1 mln pokryła dotacja w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kwoty stanowiły środki własne wygospodarowane przez Centrum Informatyczne TASK PG przy udziale dodatkowych środków od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Całkowity koszt projektu przewyższył 250 mln zł, bowiem uczelnia zainwestowała jeszcze ok. 100 mln zł przeznaczonych na superkomputer oraz jego dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie, które będzie sukcesywnie kupowane i instalowane w obiekcie w kolejnych latach, co pozwoli rozbudować go do największej w kraju mocy obliczeniowej ok. 10 petaflopsów (peta=10¹⁵, FLOPS (ang. Floating Point Operations Per Second, operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę) – jednostka mocy obliczeniowej komputerów, używana szczególnie w zastosowaniach naukowych). JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania