BLOCK DAVID (Daniel) van den, malarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
David van den Block, polichromia prospektu organów kościoła św. Jana (obecnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny), 2017
David van den Block, polichromia prospektu organów kościoła św. Jana (obecnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny), 2017

DAVID (Daniel) van den BLOCK (po 1582, Gdańsk – grudzień 1640, Gdańsk), malarz. Syn Wilhelma van den Blocka, młodszy brat Abrahama van den Blocka, Jacoba van den Blocka i Isaaka van den Blocka.

3 IV 1609 gdański sąd ławniczy wystawił mu świadectwo dobrego urodzenia, po czym wyjechał do Neustadt (obecnie część miasta Brandenburga nad Hawelą). Do Gdańska wrócił z żoną i dziećmi w 1618, 7 września poprosił o przyjęcie do cechu malarzy, 11 listopada uzyskał uprawnienia mistrza (za zgodą Rady Miejskiej prace mistrzowska wykonał w domu, a nie zwyczajowo w domu starszego cechu). 24 IV 1619 uzyskał obywatelstwo miejskie.

W 1619 otrzymał wynagrodzenia za pomalowanie wieży (prawdopodobnie samego dachu) między kościołem św. Trójcy a Gimnazjum Akademickim i za prace malarskie z tyłu Dworu Artusa. W 1621 wynagradzany był za pomalowanie jasnoczerwoną farbą olejną 32 prętów metalowych i dachówek na budowlach miejskich i wejścia oraz figur w Ławie Rady w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP). Podobne drobne prace wykonywał i w latach następnych: w 1626 malował dekoracyjnie łódź w twierdzy w Wisłoujściu, w 1628 wykonywał bliżej nieznane prace związane z przygotowaniem wizyty króla Zygmunta III Wazy, angażowany był do malowania wewnątrz Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta, w 1629 i 1630 bielenia Zimowej Sali Rady w tym ratuszu. 25 XI 1627 podpisał umowę na pomalowanie prospektu organowego (środkowej części obecnego) w kościele św. Jana. W 1631 pracował przy pozłacaniu ram obrazu Sąd Ostateczny w kościele św. Jana. Twierdzi się niekiedy, że obraz ten, z 1629 (wysokości 1,78 m, szerokości 4,25 m) – do II wojny światowej wiszący w kruchcie pod wieżą nad wejściem do nawy głównej kościoła – był jego autorstwa. Otrzymał jeszcze od Rady Miejskiej kilka wypłat za nieznane obecnie prace.

Był autorem wiersza pochwalnego, napisanego na cześć przybywającego do Gdańska w 1637 króla Władysława IV (David von dem Block, Friedens-Triumph … Vladislai IV, der Polen und Schweden Königs etc. eigendtlich abgebildet und … mit beygefügter poetischen Beschreibung unterthänigst von…, Dantzig 1637). Ten i inne pieśni wydał w zbiorze zadedykowanym Radzie Miejskiej, za co otrzymał 2 XI 1637 roku 100 grzywien.

Mimo prób wsparcia przez Radę Miejską (np. kupno od niego obrazu za 200 złotych 5 VI 1638, powieszenia go w Sali Wety i propozycji ponownej odsprzedaży, jeżeli ktoś zaoferuje wyższą cenę (co nie nastąpiło)) nie radząc sobie jako malarz, wyprosił posadę odźwiernego bram na Starym Przedmieściu. Urząd piastował od października 1638, zaś 7 XII 1640 – już jako strażnik miejski – otrzymał podarunek od Rady w wysokości 45 grzywien.

Według niektórych źródeł zmarł w grudniu 1640, na pewno przed 30 IX 1641, kiedy żyjąca w biedzie wdowa po nim, poślubiona w 1610 Judith, otrzymała od Rady w formie zapomogi 45 grzywien. JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania