ZEITSCHRIFT DES WESTPREUSSISCHEN GESCHICHTSVEREINS

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 21:08, 28 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
„Zeitschrift des Westpreußischen Geschichtsvereins” z 1935

„ZEITSCHRIFT DES WESTPREUSSISCHEN GESCHICHTSVEREINS”. Czasopismo historyczne ukazujące się w Gdańsku w latach 1880–1941. W sumie opublikowano 76 tomów, w tym 60 do 1918. Organ Zachodniopruskiego Towarzystwa Historycznego. Początkowo odbiorcami byli głównie jego członkowie. Dominowała tematyka regionalna; na łączną liczbę 243 publikacji 110 (45,3%) poświęcono Gdańskowi, 41,6% prac dotyczyło średniowiecza, 49,4% dziejów nowożytnych, 7,8% XIX i XX wieku. W przeciwieństwie do „Mitteilungen des Westpreußischen Geschichtsvereins” rzadko zamieszczało recenzje i krótkie artykuły.

W skład redakcji wchodzili między innymi Max Toeppen, Ernst August Karl Bertling, Paul Gehrke, Otto Günther, Friedrich Schwarz. Autorzy pochodzili z Gdańska i północnej części Prus Zachodnich, debiutował tam Paul Simson.

Od 1925, w celu podkreślenia języka niemieckiego pismo drukowano tzw. czcionką gotycką, która zastąpiła łacińską antykwę. W latach 30. XX wieku za sprawą Ericha Keysera nastąpiło upolitycznienie pisma; jego znaczenie malało. Większość publikacji zachowała duże wartości poznawcze. MA

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania