WAŁY JAGIELLOŃSKIE, zespół muzyczny

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WAŁY JAGIELLOŃSKIE (Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie). Zespół muzyczny, powstawał w Gdańsku od 1975 roku z inicjatywy dziennikarza muzycznego Jerzego Piskorzyńskiego, kiedy to wokół dwóch liderów – Grzegorza Bukały i Rudiego Schubertha – zaczęła się skupiać grupa zaprzyjaźnionych, grających, śpiewających i tworzących własne piosenki studentów Politechniki Gdańskiej. Grupa, której przeboje najpierw święciły triumfy na festiwalach studenckich, a później podbiły całą Polskę.

Swój pierwszy koncert pod szyldem „Wały Jagiellońskie" zagrała w 60. rocznicę rewolucji październikowej (7 XI 1977) w Domu Kultury PGR Leźno koło Gdańska. W tym samym roku koncertowała po raz pierwszy za granicą, w Leningradzie. W maju 1978 zespół otrzymał główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za Wariacje na temat skrzypka Hercowicza w wykonaniu Grzegorza Bukały oraz wyróżnienie za piosenkę "Ciebie brak" w wykonaniu Rudiego Schubertha. W czerwcu wystąpił na XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w sierpniu 1978 zaprezentował koncert towarzyszący 18. Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki w Sopocie. W związku z zakazem działalności estradowej na terenie Trójmiasta w latach 1982–1987 grupa przeniosła się do Krakowa.

Pierwotnie występowali w składzie: Grzegorz Bukała (śpiew, gitara), Rudi Schuberth (śpiew, gitara), Adam Drąg (śpiew, gitara), Stanisław Wawrykiewicz (śpiew, gitara), Michał Jaczewski (banjo), Zbigniew Deinrych (kongi), Wojciech Laskowski (gitara), Michał Mołdawa (klarnet), Paweł Tiunin (kontrabas), Andrzej Pawlukiewicz (fortepian) – kierownik muzyczny.

W 1989 roku, po odejściu Grzegorza Bukały, grupa zawiesiła działalność. 21 VI 2001 członkowie zespołu, będąc na różnych etapach stażu estradowego, wystąpili (bez Grzegorza Bukały) na koncercie w Teatrze Leśnym w Gdańsku. Na początku 2008, po prawie 20 latach, Grzegorz Bukała powrócił do branży, nagrywając na żywo, z towarzyszeniem kameralnej orkiestry Marcina Partyki, w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej swą pierwszą, w pełni autorską płytę „Pocztówki z Macondo”. Została ona nominowana do nagrody Fryderyków 2009 i stała się początkiem jego solowej kariery.

30 VII 2008 Rudi Schuberth reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie w składzie: Rudi Schuberth (lider) – wokal, Andrzej Pawlukiewicz – instrumenty klawiszowe, Zbigniew Seroka – gitara, Tadeusz Leśniak – instrumenty klawiszowe, Wojciech Bobrowski – gitara, Artur Malik – instrumenty perkusyjne. W 2017 odbył się w Ratuszu Starego Miasta koncert Grzegorza Bukały & „Wałów Jagiellońskich +”, dedykowany pamięci tragicznie zmarłego gitarzysty Wałów – Stanisława Wawrykiewicza.

Do największych przebojów grupy należą: Córko rybaka, Monika, dziewczyna ratownika, Ciebie brak, WARS wita was, Kombajn bizon, Saturator, Do pracy, rodacy, Twój pierwszy elementarz. Zespół wydał między innymi: albumy "Etykieta zastępcza" (1981), "Kukuła disco" (1983), "O.R.S. Wały Jagiellońskie" (1987) i single: "Tylko mi ciebie brak" (1979), "Wariacje na temat skrzypka Hercowicza" (1982), "Zestaw włoski" (1985), "Raczej optymistycznie" (1986), "Trynidad Tobago" (1986).

Laureat Nagrody Dziennikarzy na Festiwalu w Opolu (1978), nagrody za najlepszą piosenkę kabaretową na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80 i Złotego Kufla Solidarności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’81. JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania