SZPITAL CHORÓB KOBIECYCH

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 22:37, 21 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Były budynek Szpitala Chorób kobiecych, 2020
Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

SZPITAL CHORÓB KOBIECYCH, we Wrzeszczu, przy ul. Klinicznej, w dawnym Szpitalu Położnictwa i Chorób Kobiecych (Provinzial-Hebammenlehranstalt und Frauenklinik; Staatliche Frauenklinik und Hebammenlehranstalt). W 1945 budynki przejęła Akademia Lekarska ( Gdański Uniwersytet Medyczny). Oddział położniczo-ginekologiczny początkowo mieścił się w kompleksie przy ul. Dębinki, ordynatorem był dr Władysław Włodkowski.

W 1945 utworzono, kierowaną przez Henryka Gromadzkiego, Klinikę Położnictwa i Chorób Kobiecych, w 1947 przeniesioną do odbudowanego szpitala przy ul. Klinicznej. Mieściło się tu 195 łóżek dla kobiet, powstał oddział dla noworodków na 110 łóżek oraz dla wcześniaków – na 20 łóżek. 1 VIII 1950 utworzono Państwową Szkołę Położnych, ulokowaną w sąsiedztwie, w domu akademickim przy obecnej al. Hallera. W 1951 wybudowano w lewym skrzydle szpitala salę wykładową na 260 miejsc.

Klinika składała się z dwóch oddziałów położnictwa z dwiema salami porodowym, oddziału patologii ciąży, dwóch oddziałów ginekologii, oddziału septycznego, noworodkowego oraz dwóch sal operacyjnych. W 2001 Szkołę Położnych włączono do struktur Akademii Medycznej (Zakład Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa). Od 8 II 2019 szpital położniczy rozpoczął działalność w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego, budynek przy ul. Klinicznej sprzedano prywatnemu inwestorowi. ASZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania