SCHMIDT PAUL THEODOR, drugi pastor kościoła św. Trójcy

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 11:51, 8 sie 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PAUL THEODOR SCHMIDT (1 I 1844 Gdańsk – 12 XII 1913 Gdańsk-Oliwa), drugi pastor w kościele św. Trójcy, historyk. Syn nauczyciela szkoły elementarnej przy Nowych Ogrodach Johanna Georga. W 1865 uzyskał maturę w Gimnazjum Miejskim, studiowała teologię na uniwersytetach w Halle i Królewcu (Königsberg).

Po egzaminach państwowych był nauczycielem w Tczewie i Gumbinnen (obecnie Gusiew, Rosja). Od 1875 pastor w Skarszewach i katecheta szkolny. Napisał monografię historyczną tego miasta i jego protestanckiego kościoła (Geschichte der Stadt Schöneck in Westpr. und ihrer evangelischen Kirche, 1878), jako pierwszy zwrócił m.in. uwagę na przechowywany w skarszewskim magistracie dokument lokacyjny tego miasta, potwierdzony przez Zygmunta III oraz Jana III Sobieskiego. W Gdańsku od 1887 drugi proboszcz w kościele św. Trójcy, od 1 X 1910 na emeryturze. W latach 1905–1913 był prezesem Towarzystwa Biblijnego.

Opublikował monografię kościoła św. Trójcy (Die St. Trinitatis-Kirche zu Danzig. Nach Vergangenheit und Gegenwart, Danzig 1901), przyczynki do dziejów tego kościoła (Der Streit über den Besitz der Danziger Trinitatiskirche im Jahre 1650 (Spór o własność gdańskiego kościoła św. Trójcy w roku 1650), Königsberg 1904) i do dziejów Kościoła gdańskiego (Über die Verfassung der Danziger evangelischen Kirchen: vor und nach der Preussischen Besitznahme . Ein Beitrag zur Danziger Kirchengeschichte (O kondycji gdańskiego kościoła ewangelickiego: przed i po panowaniu pruskim. Przyczynek do historii kościoła gdańskiego), Danzig 1913). Żonaty był z Idą Boehm. MrGlBibliografia:
Urząd Stanu Cywilnego Gdańsk-Oliwa, nr 232/13 (akt zgonu).
„Danziger Neueste Nachrichten”, 13 XII 1913 (nekrolog).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania