PODPUNKT

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 16:33, 4 mar 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
„Podpunkt”, 1983

„PODPUNKT. Gdańskie zeszyty literackie”. Podziemne czasopismo ukazujące się nieregularnie od 1983 do 1989. W tym okresie wyszło sześć numerów. Było dofinansowane z funduszy niezależnych; wydawane od nr. 2 przez Oficynę „Kształt”, od nr. 4 przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA. Numery 1, 2 i 3 datowano odpowiednio na jesień lat 1983, 1984 i 1985, nr 4 – na wiosnę 1986, nr 5 – na lato 1988; nr 6 został opublikowany już w czasie przemian ustrojowych w 1989.

Na jego łamach ukazywały się teksty poświęcone zjawiskom z kręgu literatury i sztuki, filozoficznym oraz społecznym ujmowanym w skali regionu, kraju, Europy i świata. Publikowali w nim – niekiedy pod pseudonimem – przedstawiciele wybrzeżowego środowiska literackiego, dziennikarskiego oraz naukowego, m.in. Lech Bądkowski, Stanisław Dąbrowski, Aleksander Jurewicz, Ewa Nawrocka, Kazimierz Nowosielski, Stanisław Rosiek, Tadeusz Skutnik.

Drukowano też teksty zagranicznych filozofów i pisarzy, wśród których znaleźli się na przykład Alain Besançon, Horst Bienek, Umberto Eco, William Golding, Günter Grass, Aleksander Zinowiew. W nr. 3 opublikowano poemat Stanisława Dąbrowskiego Męczeństwo księdza Jerzego Popiełuszki; począwszy od nr. 4 prezentowano cykl „Pytania do Europy”; nr 6 zawierał m.in. pierwsze refleksje dotyczące dokonujących się w kraju przeobrażeń demokratycznych. Autorem opracowania graficznego pisma był Janusz Górski. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania