PIETRAS ZDZISŁAW, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Telewizyjnego

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 14:05, 16 paź 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ZDZISŁAW PIETRAS (4 I 1931 Jędrzejów, województwo kieleckie – 28 VIII 2001 Gdynia), dziennikarz radiowy i telewizyjny, redaktor. W 1955 ukończył roczny kurs w Ośrodku Szkolenia Dziennikarzy, w 1972 absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Od 1950 pracownik Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku ( Radio Gdańsk), początkowo jako instruktor Wszechnicy Radiowej, następnie w redakcjach: korespondentów, listów i interwencji, rolnej, od 1955 w redakcji morskiej. Specjalizował się w tematyce rybołówstwa morskiego; w licznych reportażach i audycjach publicystycznych uzasadniał konieczność wyjścia polskiego rybołówstwa na Morze Północne i Atlantyk. Z mikrofonem, na pokładach kutrów i trawlerów, towarzyszył rybakom w ich pionierskich wyprawach na odległe łowiska.

W 1966 przeszedł do pracy w organizującym się Ośrodku Telewizyjnym w Gdańsku ( Telewizja Polska Gdańsk). Był reporterem, publicystą i komentatorem w codziennych lokalnych programach informacyjnych, współpracował z „Dziennikiem Telewizyjnym”, programami ekonomicznymi i społecznymi Telewizji Polskiej w Warszawie. Przez 13 lat redagował i prowadził na antenie ogólnopolskiej magazyn morski „Bryza”. W 1968 został zastępcą redaktora naczelnego, a w latach 1975–1981 był dyrektorem i redaktorem naczelnym Gdańskiego Ośrodka Telewizyjnego.

Autor wielu telewizyjnych reportaży i filmów dokumentalnych, za które zdobywał nagrody na Ogólnopolskim Turnieju Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Festiwalu Filmów Sportowych w Zakopanem oraz w 1973 wyróżnienie na festiwalu w Cannes. W 1972 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1979 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniony także odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” i „Zasłużony Pracownik Morza”. JRD

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania