PAŁKIEWICZ JÓZEF, dziennikarz, podróżnik

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 10:50, 7 paź 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Józef Pałkiewicz
Nagrobek Józefa Pałkiewicza i żony na cmentarzu Łostowickim

JÓZEF PAŁKIEWICZ (7 II 1920 Kunów, powiat Opatów Świętokrzyski – 2 VII 1987 Gdańsk), dziennikarz, podróżnik. W 1949 ukończył Akademię Handlową w Krakowie, po studiach pracował jako dziennikarz na Wybrzeżu, m.in. w 1953 w czasopiśmie „Ster”, w latach 1958–1973 w „Tygodniku Morskim”, był też sekretarzem redakcji miesięcznika „Horyzont”. Od 1 III 1980 na emeryturze. Specjalizował się w tematyce żeglugi i gospodarki morskiej. Propagował różne formy działalności kulturalnej na polskich statkach handlowych i rybackich, organizowanie turystyki krajoznawczej podczas dłuższych postojów w zagranicznych portach, rozwijanie indywidualnych zainteresowań marynarzy. Był współorganizatorem konkursu Człowiek–Praca–Twórczość na polskich statkach, będącym przeglądem działalności kulturalnej marynarzy.

Miłośnik i propagator turystyki rowerowej. Po 1970 zachęcał młodzież do organizowania szkolnych i indywidualnych wycieczek rowerowych do krajów europejskich. Na swoim rowerze przystosowanym do długich przejazdów przejechał po Europie ponad 20 000 km, od północnej Norwegii (Cap Nord) po Gibraltar. Rower znajduje się obecnie w kolekcji Muzeum Sportu, działu Muzeum Gdańska.

Był m.in. członkiem Klubu Publicystów Morskich, w latach 1953–1982 Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, od 1982 Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”, odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”. Zasłużony Działacz Turystyki. Mąż Leokadii (1 VI 1928 – 15 I 2007 Gdańsk). Pochowany wraz z nią na Cmentarzu Komunalnym nr 5, Łostowickim. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania