NURZYŃSKI EUGENIUSZ, artysta fotografik, animator kultury

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 21:05, 11 paź 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

EUGENIUSZ NURZYŃSKI (ur. 21 XII 1953 Gdańsk), artysta fotografik, kulturoznawca, edukator fotograficzny, animator kultury. W 1984 ukończył Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie, uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu instruktora kulturalno-wychowawczego o specjalności fotografia i film, a w 1992 kulturoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego o specjalności filmoznawstwo.

W latach 1977–1981 był członkiem jazzowego zespołu Set, występując między innymi w klubach Artema, Trops, Wysepka i Żak. W 1983 podjął pracę jako instruktor kulturalno-oświatowy w gdańskim Klubie Garnizonowym, gdzie pracował aż do momentu jego likwidacji w 2010, prowadząc między innymi warsztaty fotograficzne i organizując wystawy. Od 2010 pracował jako wykładowca w Trójmiejskiej Szkole Fotografii w Gdyni.

Jego zainteresowania fotograficzne koncentrują się wokół fotografii reporterskiej i dokumentalnej, w szczególności o tematyce marynistycznej. Prace, oprócz waloru artystycznego, mają wartość historyczną i etnograficzną. Dokumentacja przemian kulturowych, którą prowadzi od 1980, zaowocowała dziesięcioma dużymi cyklami fotograficznymi. Najważniejszym z nich jest cykl Rybacy z Orłowa (znajduje się w kolekcji Muzeum Miasta Gdyni), a pozostałe to: Stocznia Gdańska, Hel, Wyspa Spichrzów, Górki Zachodnie, Krajobraz po PGR-ach, Trzy Krainy, Górale z Chochołowa, Kurpie, Podlasie.

Od maja 1981 członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był prezesem przez trzy kadencje (1992–1995, 1997–1998 oraz 1999–2000); w lutym 1995 uzyskał status członka honorowego. Ponadto członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (od marca 2003), Związku Polskich Artystów Fotografików (od października 2006). Współzałożyciel Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej (maj 2003).

Laureat ponad 120 nagród i wyróżnień, z czego 99 za fotografie analogowe. Swoje zdjęcia prezentował na ponad 250 wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, w tym między innymi na wystawach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Singapurze, Glasgow i Mâcon, a także w wielu czasopismach, między innymi w „Dzienniku Bałtyckim”, „Gazecie Wyborczej”, „Morzu”, „Pomeranii” i „Tygodniku Solidarność”. W maju 1995 wyróżniony przez Ministra Kultury odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Uzyskał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2015).

Żonaty z Elżbietą, technikiem-analitykiem. Ojciec Tomasza. MZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania