MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAŃSKIE 1920–1930

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 16:12, 7 mar 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Otwarcie Międzynarodowych Targów Gdańskich, 18 lutego 1920, widok od obecnej ul. Wałowej
Tablice i flagi przed Dworcem Głównym informujące o Targach Gdańskich 18–25 II 1920

MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAŃSKIE 1920–1930. Pierwsze, zorganizowane przez Zarząd Miasta Gdańska, odbyły się 18–25 II 1920 pod nazwą Danziger Frühjahrsmesse (Gdańskie Targi Wiosenne), w przekazanej w 1920 władzom miejskim Gdańska i przebudowanej na potrzeby targów hali dawnych wojskowych magazynów umundurowania (ehemaliges Korpsbekleidungsamt; Artillerie-Kaserne I) przy Wallgasse 15C (ul. Wałowa; Hala Międzynarodowych Targów Gdańskich). Wzięli w nich udział wystawcy z Niemiec, Anglii, Szwajcarii, Skandynawii i Polski, łącznie 58 firm. Pokazywano wyroby dla gospodarstw domowych, meble, szkło, urządzenia elektryczne i pomiarowe, lekarstwa oraz wyroby przemysłu drzewnego i papierniczego. Drugie, pod nazwą Danziger Internationale Messe (Międzynarodowe Targi Gdańskie), zorganizowane przez spółkę Danziger Internationale Messe AG miały miejsce 2–5 X 1924 w hali przy Wallgasse 15C oraz w prowizorycznych pawilonach przy Wallgasse i sąsiedniej, Schüsseldamm (ul. Łagiewniki). Udział wzięły firmy z 20 państw europejskich, w tym Polski, oraz z USA i Ameryki Południowej, oferujące surowce spożywcze: kawa, kakao, owoce cytrusowe.

Trzecie i czwarte Danziger Internationale Messe, zorganizowane przez tę samą co poprzednio firmę, pod nazwą Frühjahrsmesse (Targi Wiosenne) odbyły się 5–8 II 1925 i pod nazwą Herbstmesse (Targi Jesienne) 24–27 IX 1925 w hali przy Wallgasse. W targach wiosennych w roku 1925 z powodu niemiecko-polskiej wojny celnej udziału nie wzięły firmy polskie, w jesiennych z tego samego powodu firmy niemieckie. W tych ostatnich, wśród 300 firm zagranicznych, udział wzięły po raz pierwszy firmy greckie i radzieckie.

Z powodu deficytu i trwającego sporu w sprawach handlowych między Polską a Niemcami firma Danziger Internationale Messe AG ogłosiła upadłość i 31 X 1927 została rozwiązana. Próby reaktywowania po 1927 międzynarodowej działalności targowej w Gdańsku z powodu trwającego od 1929 kryzysu w gospodarce światowej zakończyły się niepowodzeniem. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania