JAGOW ERNST LUDWIG, nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie, były patron ulicy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ernst Ludwig Jagow, okolo 1920
Ernst Ludwig Jagow
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

ERNST LUDWIG JAGOW (6 XI 1853 Calberwisch koło Osterburga, Brandenburgia – 19 IV 1930 Brandenburg nad Havelą), nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie. Syn Eduarda Jagowa, właściciela ziemskiego. Ukończył Akademię Rycerską w Brandenburgu, studiował prawo i ekonomię na uniwersytecie w Berlinie. Następnie pracował w administracji państwowej. W 1881 był asesorem w rejencji w Hanowerze, później w Legnicy, od 1886 landratem powiatu Osterburg, od 1889 prezydentem rejencji w Poznaniu, a od 1901 rejencji w Kwidzynie. W 1905 został nadprezydentem prowincji Prusy Zachodnie.

Kierował administracją rządową w trudnych latach I wojny światowej, gdy racjonowano podstawowe produkty żywnościowe, w zimowych miesiącach brakowało opału, konieczne było organizowanie pracowników zastępczych w wielu działach gospodarki (głównie kobiet i młodzieży w miejsce powołanych do służby na froncie). Na administrację państwową i miejską spadł też obowiązek organizowania szpitali polowych w różnych obiektach publicznych (szkołach, kinach itd.). Znając założenia traktatu wersalskiego w sprawie dalszych losów Gdańska i Pomorza Gdańskiego, 15 IV 1919 przeszedł na emeryturę i wyjechał z Gdańska do Brandenburga, gdzie został kuratorem katedry. W 1922 wydał w Lipsku wspomnienia myśliwskie Grüne Brüche aus meinem Weidmannsleben.

4 VI 1901 poślubił drugą żonę, Helene von Enckevort (1870 – 12 IV 1941 Brandenburg). Jego syn Matthias (ur. 2 II 1891 Berlin) w 1911 uzyskał maturę w gdańskim Gimnazjum Miejskim, potem studiował w Niemczech prawo.

Do 1945 patron ulicy w Gdańsku–Oliwie (ul. Derdowskiego). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania