GREMBOSZEWSKI MARTIN, kornecista, śpiewak, kompozytor

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 09:28, 22 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

MARTIN GREMBOSZEWSKI (Grembosewsky, Gramboczewsky, Gramboszewski) (przed 1600 – pochowany 14 V 1658 Gdańsk), kornecista, śpiewak, kompozytor; prawdopodobnie także poeta, autor anonimowy Tragedii o bogaczu i Łazarzu, wydanej w Gdańsku w 1643 (przypisywanej również Janowi Gulińskiemu, profesorowi języka polskiego w Gimnazjum Akademickim).

Początkowo muzyk w kapeli królewskiej w Warszawie; w Gdańsku co najmniej od 1617. Kontakty z dworem królewskim mógł utrzymywać i później, skoro po 1649 otrzymał od króla polskiego Jana Kazimierza starostwo w Urzędowie. W 1624 notowany w Gdańsku jako muzyk miejski (Hofpfeifer), około 1628 instrumentalista i śpiewak w kapeli kościoła św. Jana, od 1632 muzyk (kornecista i śpiewak) w Kapeli Rady Miejskiej, będącej zarazem kapelą kościoła Najświętszej Marii Panny. W latach 1655–1656 pełnił funkcję jednego z trzech Vice Directori Musici Chori.

Zachowały się jego trzy kompozycje, dwie – powstałe prawdopodobnie w 1629 – są unikatowymi w muzyce staropolskiej wczesnymi przykładami solowego i kameralnego koncertu instrumentalnego. DS
Bibliografia:
Kessler Franz, Musikgeschichte Westpreußens, w: Musikgeschichte Pommerns, Westpreußens, Ostpreußens und der baltischen Lande, Dülmen 1989, s. 68.
Rauschning Hermann, Geschichte der Musik und Musikpflege in Danzig. Von den Anfängen bis zur Auflösung der Kirchenkapellen, Danzig 1931, s. 131.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania