FRIEDRICHSEN ERNESTINE

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja M.Ogonowska (dyskusja | edycje) z dnia 19:36, 12 paź 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

ERNESTINE FRIEDRICHSEN (29 VI 1824 Gdańsk – 21 VII 1892 Düsseldorf), malarka. Pochodziła z rodziny menonickiej, była córką gdańskiego kupca Daniela Friedrichsena. Pierwsze nauki w zawodzie artystycznym pobierała w Królewskiej Szkole Sztuk Pięknych lub na lekcjach prywatnych. W latach 1854 i 1858 prezentowała swoje prace na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W 1854 roku pokazała rysunek głowy chłopca (Knabenkopf) wykonany kolorową kredką, w 1858 kilka portretowych obrazów olejnych: Großmutter und Enkel (Babcia i wnuczek), Badendes Kind (Kąpiące się dziecko), Mädchen am Spinnrad (Dziewczyna przy kołowrotku), Kinder mit einer Traube spielend (Dzieci bawiące się winogronami).

Około 1855 roku wyjechała na dalsze studia artystyczne do Düsseldorfu. Malarstwa portretowego uczyła się u Marie Wiegmann (1820–1893), rodzajowego u profesora tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Rudolfa Jordana (1810–1887). Była ulubioną uczennicą Jordana, posiadała pracownię w jego kamienicy przy Weherhahn 9. Malarstwo rodzajowo-pejzażowe dominowało w jej dalszej działalności artystycznej.

Od 1860 roku odbywała liczne podróże studyjne po Niemczech i Europie, wykonywała szkice do przyszłych prac w Belgii, Holandii, we Włoszech, Polsce i Prusach Wschodnich. Brak informacji o pracach związanych z Gdańskiem. W 1861 roku otrzymała wyróżnienie na wystawie drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych za obraz Hüttendorf wandernder polnischer Flößer an der Weichsel (Szałasy polskich flisaków wędrujących wzdłuż Wisły), cenione były także jej portrety Żydów, w tym obraz z tego czasu Jüdische Lumpensammler in Masuren (Żydowscy zbieracze łachmanów na Mazurach). W 1884 roku nabywcą obrazu Sommerlust (Radosne lato) był cesarz Wilhelm I. Wystawiała w największych miastach Niemiec: Berlinie, Monachium, Dreźnie, Hamburgu i Düsseldorfie. Jej prace znajdują się w tamtejszych muzeach oraz w zbiorach prywatnych. W 1867 roku była współzałożycielką organizacji niemieckich artystek w Berlinie (Der Verein der Berliner Künstlerinnen). Rodziny nie założyła. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania