CENTRUM HANDLOWE AUCHAN

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 14:43, 22 paź 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Centrum Handlowe Auchan
Centrum Handlowe Auchan
Centrum Handlowe Auchan


CENTRUM HANDLOWE AUCHAN (CHA) GDAŃSK, ul. Szczęśliwa 3, Kiełpinek. Firma Auchan rozpoczęła działalność we Francji w 1961, w Polsce pojawiła się w 1994, jej pierwszy hipermarket w Polsce otwarto w 1996 w Piasecznie pod Warszawą. CHA było pierwszym w Gdańsku kompleksem handlowo-usługowym z hipermarketem.

Wykonawcą budowy została firma Polnord SA. Prace rozpoczęto w kwietniu 1997, niwelując o 5 m pagórkowaty teren, a także budując dwujezdniowe połączenie ul. Szczęśliwej z ul. Kartuską i zjazd od hipermarketu do Obwodnicy Zachodniej. CHA zostało otwarte 23 III 1998 w obecności wojewody pomorskiego Tomasza Sowińskiego i prezydenta Gdańska Tomasza Posadzkiego, poświęcił je arcybiskup Tadeusz Gocłowski, uroczystość uświetnił koncert Cappelli Gedanensis.

Centrum ma dwie kondygnacje o powierzchni użytkowej 32 700 m² (powierzchnia handlowa to 28 000 m², powierzchnia handlowa hipermarketu wynosi 18 000 m² i 160 m długości), pasaż handlowo-usługowy z restauracjami oraz naziemny parking na 2500 miejsc. W 1999 obok CHA przy ul. Szczęśliwej 7 otwarto pawilon z artykułami budowlano-wykończeniowymi firmy Leroy Merlin oraz pawilon francuskiej sieci stacji obsługi samochodów Norauto (złożony z samoobsługowego sklepu motoryzacyjnego oraz serwisu samochodowego). Od 2004 działa stacja paliw Auchan, a od 2010 sklep sportowy Decathlon, w 2012 w dobudowanej części pojawił się jeden z najbardziej znanych międzynarodowych sklepów z zabawkami – Toys’R’Us.

W latach 2015–2016 CHA poddano gruntownej modernizacji i zakończonej w 2017 rozbudowie, która dała ponad 5000 m² dodatkowej powierzchni handlowej. Wypełniły ją znane marki, między innymi Terranova, Carry, Empik, CCC, Deichmann, Duka, Diverse, Orsay, Kiabi oraz salon samochodowy Infiniti. W marcu 2017 doszło do fuzji firmy Norauto z polską filią francuskiej firmy Feu Vert działającej w tej samej branży, nie zmienił się wszakże jej szyld. W marcu 2021 ogłoszono przejęcie sklepów sieci Norauto przez firmę TERG S.A., właściciela sklepów marki Media Expert, która po zamianie powierzchni handlowej umieściła swój market w głównym kompleksie Centrum (w miejsce Toys’R’Us), zaś swoją udostępniła na dodatkowe magazyny Leroy Merlin. JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania