BUKOWIECKI WŁADYSŁAW, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 16:21, 19 paź 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WŁADYSŁAW BUKOWIECKI (9 V 1910 Ślęcin koło Jędrzejowa – 1 II 1976 Sopot), kompozytor, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (PWSM) z siedzibą w Sopocie (od 1982 Akademia Muzyczna w Gdańsku). W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach, kontynuował edukację muzyczną jako samouk. W 1939 absolwent Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie oraz Studium Pedagogicznego przy Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom z uprawnieniami nauczycielskimi. W czasie II wojny światowej zajmował się tajnym nauczaniem. Od 1945 wizytator szkół przy Ministerstwie Oświaty. Uzupełniał wykształcenie muzyczne na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury PWSM w Warszawie, kończąc je w 1947 dyplomem z teorii muzyki.

Od 1947 był wykładowcą przedmiotów teoretycznych warszawskiej PWSM, prowadził zajęcia z chóru, w latach 1948–1954 dziekan Wydziału Pedagogicznego tej uczelni. W 1954 powołany został na rektora PWSM w Sopocie i był nim do końca 1956. W latach 1956–1966 był dyrektorem i uczył przedmiotów teoretycznych w Państwowym Liceum Muzycznym w Sopocie, następnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Gdyni.

Działał jako animator regionalnego życia muzycznego, wspierał amatorski ruch muzyczny, tworząc repertuar dla chórów i orkiestr oraz na rzecz prowadzonych zajęć szkolnych. W latach 60. XX wieku dyrygował Chórem Nauczycielskim im. Stanisława Kazuro przy Oddziale Miejskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdańsku. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. NJ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania