BREYSIG JOHANN ADAM, artysta plastyk

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 19:31, 20 cze 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Widok Oliwy z Doliny Radości, grafika Johanna Adama Breysiga wedle wzoru Johanna Daniela Hinkela, 1805
Johann Adam Breysig, Johann Daniel Hinkel, Radunia w okolicach Kolbud, 1806
Ruiny szpitala Wszystkich Bożych Aniołów, akwarela Johanna Adama Breysiga, około 1809

JOHANN ADAM BREYSIG (1 IV 1766 Leutesdorf, Nadrenia – 29 VIII 1831 Gdańsk), artysta plastyk. Stryj Johanna Baptisty Breysiga. Pierwsze nauki pobierał w Koblencji u prof. Petera Beckenkampa, następnie wykonywał scenografię dla wędrownej grupy teatralnej, pracował jako murarz, od 1791 na dworze księcia Friedricha Albrechta Anhalt-Bernburg w Bernburgu i Ballenstedt jako architekt i malarz teatralny. W 1792 odbył podróż studyjną do Italii. W 1796 był komisarzem budowlanym księstwa Anhalt-Bernburg, w 1798 profesorem (tytuł nadał mu król) Prowincjonalnej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła w Magdeburgu. Od stycznia 1804, na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III, brał udział w organizowaniu podobnej szkoły w Gdańsku ( Królewska Szkoła Sztuk Pięknych).

W 1806, przed oblężeniem Gdańska przez wojska napoleońskie, wyjechał do Królewca, pracował jako malarz dekoracji teatralnych. W 1808, po pożarze domu w Królewcu i utracie zbiorów, powrócił do Gdańska na stałe. 1 I 1809 wznowił działalność gdańskiej Szkoły Sztuk Pięknych, był jej dyrektorem do końca życia. Wykształcił wielu artystów, między innymi Augusta Lobegotta Randta, Christiana Gottlieba Ludwiga, Michaela Carla Gregoroviusa i swego następcę Johanna Carla Schultza.

Malował obrazy, akwarele, wspólnie z Johannem Danielem Hinckelem (1772–1810) widoki Gdańska i okolic, rytowane w 1805 w pracowni Christiana Haldenwanga w Karlsruhe. Był autorem prac z zakresu technik malarskich i perspektywy malarskiej. Porządkował zbiory grafik i obrazów ofiarowanych miastu przez Jakoba Kabruna. Współpracował z zarządem odbudowy zamku w Malborku, wykonał z jego widokami około 20 akwarel. W 1821 zorganizował pierwszą w Gdańsku dużą wystawę dzieł sztuki ( wystawy dzieł sztuki w Gdańsku w XIX i początkach XX wieku. Wystawa 1821). Wydał Wörterbuch der Bildsprache ... (Słownik języka obrazów ..., Lipsk 1830). Zmarł na cholerę. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania