MÜLLER ANDREAS JULIUS, introligator, drukarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ANDREAS JULIUS MÜLLER (?, Arnheim w Niderlandach – około 1655/1656), introligator i drukarz. Syn nieznanego z imienia pasierba drukarza gdańskiego Andreasa Hünefelda, brat Ernsta. Drukarstwem bracia zajęli się dzięki Andreasowi Hünefeldowi, który w 1652 odstąpił im swoją oficynę. Pierwsze druki braci opublikowali już w 1653, podpisywane były albo przez nich obu, albo tylko przez Andreasa. W 1653 wydali co najmniej trzy pozycje, w tym dwie wydrukowano w języku polskim: Biskup… autorstwa Franciszka Grabieckiego oraz To jest dzień poświęcenia na biskupstwo… Waleriana Wilczogórskiego. Trzecim drukiem było drugie wydanie podręcznika do nauki języka francuskiego, polskiego, łacińskiego i niemieckiego w formie rozmówek z dołączonym słownikiem Frantzösische und Polnische Parlament…, chronione specjalnym przywilejem królewskim. Innymi, późniejszymi tekstami polskojęzycznymi, które wyszły spod prasy Müllerów, były kazanie księdza Andrzeja Trzeckiego z 1654 oraz kalendarz na 1655 Lorenza Eichstädta.

W oficynie wydane zostały wczesne cztery obserwacje astronomiczne Jana Heweliusza. Opublikowano je w 1654 zarówno osobno pod tytułem Epistolae II jak i łącznie pod tytułem Epistolae IV. Koszt publikacji pokrył sam Jan Heweliusz, ponadto dostarczył typografowi płyty miedziorytowe oraz winiety z własnych zasobów i dodatkowo sam czuwał nad formą zewnętrzną druku, a w tekście umieścił własnoręczny sztych. Andreas Julius Müller umieścił w tych drukach wizerunek sygnetu Jana Heweliusza, rylca Fransa Allena według rysunku Adolfa Boya.

Podczas wojny szwedzko–polskiej drukarnia popadła w kłopoty, przyjmując do druku antypolską broszurę polityczną Preussisches Haanen-Geschrey, popierającą króla szwedzkiego Karola Gustawa. W początkach 1656 gdańskie władze skazały za to Ernsta Müllera na więzienie, a drukarnię nakazano zamknąć. Dzięki wstawiennictwu Jana Heweliusza Ernst szybko odzyskał wolność (7 III 1656), obarczając winą autora broszury, Eliasza Schrödera. Mimo uzyskania zgody na otwarcie drukarni nie odzyskała ona klientów i jeszcze w tym samym roku została przejęta (w bliżej nieznanych okolicznościach) przez Simona Reinigera. Brak dalszych informacji o Andreasie Juliusu, Ernest zajął się natomiast prowadzeniem księgarni. PP AKP








Bibliografia:
Müller Andrzej Juliusz, w: Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, t. 4: Pomorze, opr. Alodia Kawecka-Gryczowa oraz Krystyna Korotajowa, Wrocław-Warszawa-Kraków 1962, s. 268-269.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania