MÜLLER, rodzina drukarzy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strona tytułowa kalendarza Ernesta Uranophiliusa na 1718, wydanego przez Israela Müllera
Druk Plan D'Une Lotterie wydany przez Johannesa Emanuela Müllera, 1772
Strona tytułowa wydania kazań franciszkanina Pelagiusza Owsienieckiego

MÜLLER, rodzina gdańskich drukarzy.

Israel (zm. 1722). W 1713 przejął od spadkobierców Simona Reinigera jr drukarnię (tzw. drukarnia Guillemota; Wilhelm Guillemot) w budynku Bramy Na Zbytkach. Wydawał druki katolickie i aukcyjne, głównie w języku niemieckim. Od 1712 żonaty był z Anne Jantzen, która po śmierci męża prowadziła zakład z pomocą Krzysztofa Jędrzeja Szymmela, w 1724 właścicielem został Ulrich Kross.

Johannes Emanuel Friedrich (zm. 1781), krewny poprzedniego. W 1770 przejął zakład typograficzny prowadzony przez Johannesa Friedricha Bartelsa, składający się z pracowni przy Pfefferstadt 256 (ul. Korzenna 40) oraz w Bramie na Zbytkach. Drukował dzieła literackie oraz naukowe, między innymi ody Adama Naruszewicza, druki informacyjne. Z trudnością konkurował z drukarnią Thomasa Schreibera. Po śmierci Johannesa Emanuela Müllera zakładem kierowała przez trzy lata jego żona Adelgunda z domu Krüger.

Johann Emanuel Friedrich II, zwany również młodszym (zm. 1805/1806 ?), od 1784 zarządzał ojcowską drukarnią, która w 1805 posiadała jedną prasę, zatrudniał dwóch zecerów, dwóch preserów i jednego ucznia. Z uwagi na mała liczbę klientów przyjmował wszelkiego rodzaju zlecenia, również te trudniejsze: publikacje wszelkiego rodzaju wykazów, katalogów bibliotecznych (Bibliotheca Lengnichiana, 1796), zbioru numizmatycznego Karla Benjamina Lengnicha, katalogów aukcyjnych na targi lipskie, tekstów do muzyki (Motetta … Allen … vielgeehrten Gönnern bey dem Antritt des 1787, 1789, 1790, 1795 sten Jahres, Singchor, 1790). Za warte odnotowania uważa się trzy tomy kazań franciszkanina Pelagiusza Owsienieckiego wydawane w latach 80. i 90. XVIII wieku oraz Pieśnioksiąg czyli kancjonał gdański z 1803 Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Kancjonał ten zawierał między innymi utwory Jana Kochanowskiego i trzy pieśni autorstwa Franciszka Karpińskiego. W 1806 w drukarni tej powstały Niedzielne i Świętne Ewanielie i Lekcye … z dodatkiem Agendy i Katechizmu w tłumaczeniu w Mrongowiusza. Obliczono, że w jego drukarni powstało tylko 18 dzieł o łącznej sumie 246 arkuszy. Spadkobierca był syn Carl Heinrich (1791–1837), zob. drukarstwo i drukarnie. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania