FALCO GEDANENSE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pustułka zwyczajna
Skrzynka lęgowa pustułki zwyczajnej, założona 12 X 2019 na budynku przy ul. Noskowskiego 13
Dźwig M3, na którym 15 VI 2019 zamontowano skrzynkę lęgową dla pustułek

„FALCO GEDANESE”, projekt czynnej ochrony na terenie Trójmiasta pustułki zwyczajnej, ptak z rodziny sokołowatych (średnia długość ciała 33-37 cm, rozpiętość skrzydeł 68–78 cm), żywiącego się myszami, nornikami, ryjówkami, kretami i innymi gryzoniami, niekiedy również małymi ptakami, objętego w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Projekt zainicjowany został w 2014 roku przez Justynę Manuszewską (następnie jego koordynatorkę) w ramach działalności Stowarzyszenia „Dla Siedlec”.

Projekt obejmuje: montowanie skrzynek lęgowych, prowadzenie monitoringu liczebności populacji, obrączkowanie młodych osobników oraz działania edukacyjne. Jest jedynym w Trójmieście programem kompensacji przyrodniczej (działań prowadzących do przywrócenia równowagi przyrodniczej w środowisku) dla ptaków drapieżnych w krajobrazie zurbanizowanym.

W 2018 roku na terenie Gdańska i Sopotu było 19 skrzynek lęgowych, w 12 wykluło się 48 pustułek (w kolejnej jaja były niezalężone). Do 14 XI 2019 roku zamontowano w Gdańsku 26 skrzynek oraz sześć w Sopocie, w 13 wykluło się 63 piskląt. 15 VI 2019 jedna ze skrzynek lęgowych została zamontowana na zabytkowym żurawiu stoczniowym M3 na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej. KT

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania