POMIERSKI JAN KANTY, lekarz, działacz gdańskiej Polonii
< Poprzednie | Następne > |
JAN KANTY POMIERSKI (30 X 1855 Nowa Cerkiew koło Pelplina – 7 III 1926 Gdańsk), lekarz, działacz społeczno-polityczny. Pochodził z rodziny właścicieli niewielkiego folwarku, syn Jana i poślubionej w 1844 Barbary z domu Kozłowskiej. Do 1878 uczył się w gimnazjum w Chełmnie (nie uzyskał matury), studiował stomatologię (na tym kierunku matury nie wymagano) na uniwersytecie we Wrocławiu (sześć semestrów) i w Królewcu (dwa semestry). Potwierdzenie praw wykonywania zawodu lekarza dentysty otrzymał 17 V 1897, od 1921 doktor (obrona na Wydziale Lekarskim uniwersytetu w Królewcu).
W Gdańsku od 1905; prowadził prywatną praktykę przy Langgasse 65 (ul. Długa) i następnie pod nr. 74. Działał aktywnie w Polonii gdańskiej. W 1920 wiceprezes utworzonej Rady Opiekuńczej okręgu gdańskiego, w 1922 współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki (TPNiS), do 1925 jego prezes; nadał Towarzystwu wysoki poziom organizacyjny. W 1924 członek założonego w lutym tegoż roku przez Władysława Paneckiego „Klubu Polskiego”, skupiającego gdańską inteligencję polskiego pochodzenia, członek Gminy Polskiej.
Od 1925 jako prezes TPNiS zasiadał w Radzie Głównej Związku Towarzystw Polskich w II Wolnym Mieście Gdańsku, utworzonej przez Gminę Polską w celu koordynacji pracy polskich organizacji na terenie Gdańska. Pod koniec życia zatrudniony jako dentysta przez gdańską Dyrekcję Kolei, pracował w Tczewie. Zmarł w Szpitalu Miejskim we Wrzeszczu, pochowany na cmentarzu św. Mikołaja.
Żona Maria z domu Oświęcimska przed 1914 prowadziła w Sopocie pensjonat "Villa Maria", była działaczką Towarzystwa Polek, w 1920 została zastępczynią przewodniczącej (prezeski zarządu) gdańskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Janiny Wybickiej (żony Józefa Wybickiego). Zginęła w Gdańsku 27 III 1926 w wypadku drogowym, potrącona przez samochód na Wielkiej Alei (al. Zwycięstwa), naprzeciw kawiarni "Konetzko" (wracając z odwiedzin mężowskiego grobu). Córka Melania w 1920 po kursie Polskiego Czerwonego Krzyża pracowała w lazaretach wojskowych w Poznaniu i Bydgoszczy, była działaczką gdańskiego oddziału PCK.