BIELECKI MIECZYSŁAW, profesor Akademii Medycznej w Gdański
< Poprzednie | Następne > |
MIECZYSŁAW BIELECKI (1916 Szczecin – 2003, ?) lekarz radiolog, profesor Akademii Medycznej w Gdański (AMG). Przed wybuchem II wojny światowej studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, studia ukończył po wojnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przybył do Gdańska z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W latach 1965–1986 pełnił funkcję kierownika Zakładu Rentgenodiagnostyki AMG. 1 X 1970, już jako profesor nadzwyczajny, został wybrany dyrektorem powstałego wówczas Instytutu Radiologii i Radioterapii, w skład którego wchodziły: Zakład Rentgenodiagnostyki, Samodzielna Pracownia Radiobiologii i Fizyki Promieniowania Jonizującego oraz Klinika Onkologii i Radioterapii.
W latach 1976–1981 i w 1981–1985 brał udział w programie rządowym „Diagnostyka morfologiczna i radiologiczna nowotworów”, którego celem było doskonalenie wykorzystywania metod endoskopowych w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego, opracowanie metodyki radiologicznej badań czynnościowych i ustalenie kryteriów rozpoznawania nowotworów przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Od 1984 profesor zwyczajny. W czasie dwudziestoletniego kierowania Zakładem Radiologii przyczynił się do rozwoju technicznego tej jednostki, założył również specjalną jednostkę techniczną, która dbała o pozyskany sprzęt radiologiczny. Dzięki niemu wyposażono Zakład w aparat do badań naczyniowych i serca Angiotron Bicor firmy Siemens. Wystąpił też z inicjatywą budowy nowego budynku Zakładu Radiologii.
Jeszcze w latach 60. XX wieku dzięki niemu do Gdańska sprowadzono nowoczesną aparaturę zagraniczną, między innymi elektronowy wzmacniacz obrazu. W 1983 wprowadził pierwsze ciemnie automatyczne, przyczynił się do otwarcia czterech nowych pracowni rentgenowskich. Zwiększył również liczbę wykonywanych badań naczyniowych i serca. Wprowadził badania kontrastowe naczyń limfatycznych, limfografię, mammografię, wentrykulografię i mielografię. Był twórcą specjalnej metody badania rentgenowskiego zmian czynnościowych i organicznych wpustu żołądka, metody czynnościowego i wielowarstwowego badania kręgosłupa. Przedstawił modyfikację tomografii w postaci tzw. plezjografii, polegającej na stymulacyjnym wykonywaniu cienkich dwumilimitrowych warstw za pomocą specjalnie skonstruowanej kasety, co znalazło zastosowanie w obrazowaniu kręgosłupa i kości skroniowych.
Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu na Rzecz Wyposażenia AMG i innych ośrodków służby zdrowia w regionie gdańskim. Dzięki jego staraniom w 1983 otwarto w Gdańsku, pierwszą w Polsce północnej a trzecią w kraju, pracownię tomografii komputerowej (TK), a w 1984 pierwszą pracownię ultrasonografii (USG). Był twórcą swoistej gdańskiej szkoły radiologii. Wprowadzone przez niego zwyczaje i techniki badań, np. kominki kliniczno-radiologiczne, wspólne ocenianie zdjęć radiologicznych, wykonywanych w Zakładzie, metody prowadzenia badań przewodu pokarmowego, przetrwały przez wiele lat. 30 IX 1986 przeszedł na emeryturę. Miał żonę oraz dzieci.
Bibliografia:
Taraszewska-Czarnowska Marianna, Mieczysław Bielecki (1916–2003) profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki AM w Gdańsku w latach 1965–1986, „Annales Academiae Medicae Gedanensis”, t. 34, 2004, s. 443-452.