ZWICKER SAMUEL, pisarz miasta Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

SAMUEL ZWICKER (ur. około 1607 Szawałd), pisarz miasta Gdańska. Syn pastora kościoła św. Bartłomieja Friedricha Zwickera I, brat diakona tegoż kościoła Friedricha II, rektora szkoły św. Katarzyny Salomona oraz lekarza i kartografa Daniela.

W maju 1617 zapisany został do gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. Po jego ukończeniu 5 II 1625 zapisał się na uniwersytet w Królewcu, z nieznanych powodów 22 XI 1628 ponownie wpisany został do metryki tegoż uniwersytetu jako student prawa, z uwagi na ubóstwo i szacunek dla ojca nie pobrano wówczas od niego stosowanych opłat. Podczas studiów korzystał ze stypendium gdańskiej Rady Miejskiej. Studia ukończył w 1631, wygłosił wówczas mowę o prawdziwych i uzasadnionych przyczynach wojen (Oratiucula politica axhibens veras et legitimis susciptendi belli causas). We wrześniu 1632 na jego prośbę gdańska Rada Miejska przedłużyła mu stypendium na dalsze trzy lata. W 1633 zapisał się do katolickiej Akademii Zamojskiej w Zamościu. W listopadzie 1634, na kolejną jego prośbę (w której podkreślał opanowanie języka polskiego) władze Gdańska przedłużyły mu o rok wypacanie stypendium, uczęszczał w tym czasie także na wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (choć nie zapisał się w poczet studentów tej uczelni). W 1635 po raz kolejny otrzymał zgodę na przedłużenie o dwa lata wypłacanego przez miasto stypendium. W 1637 pojawił się w Gdańsku i po raz kolejny udało mu się uzyskał od Rady Miejskiej przedłużenie wypłacanego stypendium o kolejny rok, czas ten miał wykorzystać dla dobra publicznego.

Wywiązując się z przyjętych zobowiązań, w 1638, w drukarni Georga Rhetego, opublikował brewiarz podróżnika Breviarium apodemicum methodice concinnatum studio Samuelis Zwickeri Dantiscani, rodzaj przewodnika dla młodzieży ruszającej na zagraniczne studia. Był następnie protokolantem, pisarzem sądowym. Kariery w Gdańsku nie zrobił, najpewniej z uwagi na szykany, jakie spotkały jego brata Daniela i szwagra Andreasa Ladebacha.

31 VII 1639 ożenił się w kościele św. Bartłomieja z Marią, córką kupca Michaela Krügera, co anonimowi przyjaciele uczcili dwoma gratulacyjnym wierszami. RED







Bibliografia:
Księga wpisów uczniów Gimnazjum Gdańskiego 1580–1814, wyd. Zbigniew Nowak i Przemysław Szafran, Warszawa–Poznań 1974, s. 99.
Dzięgielewski Roman, Gdańska instrukcja podróży Samuela Zwickera z 1638 roku, „Libri Gedanenses”, t. 19/20, 2001/2002, s. 21-45.
Dzięgielewski Roman, Przygotowanie młodzieży do podróży akademickiej w XVI–XVIII wieku na przykładzie traktatów apodemicznych, w szczególności „Brewiarza apodemicznego” gdańszczanina Samuela Zwickera, Gdańsk 2015, s. 335-342.
Nadolski Bronisław, Wyjazdy młodzieży gdańskiej na studia zagraniczne w XVII wieku, „Rocznik Gdański”, t. 24, 1965, s. 182.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania