TARG RAKOWY
< Poprzednie | Następne > |
TARG RAKOWY (1716 Sämischplatz, 1763 Krebsmarkt), obecny plac i ulica między: ul. Hucisko (od północy), Kanałem Raduni (od wschodu), Targiem Siennym (od południa) i linią kolejową (od zachodu); przez środek przepływa Kanał Raduni. Początkowo północno-wschodnia część dużego placu przed Bramą Wyżynną, na lewym, zachodnim brzegu Kanału Raduni (który wówczas przez niego nie przepływał), między Piaskownią (wylot ul. Rogaczewskiego) a ostatnim odcinkiem (wylotem) traktu wiodącego z zachodu (ul. Nowe Ogrody), zbiegającym się przed głównym wjazdem w mury miasta Gdańska z traktami z południa (obszar obecnego Targu Siennego). Notowana w początkach XVIII wieku nazwa Sämischplatz (pl. Zamszowy) pochodziła od foluszu (młyna do obróbki skór) nad Kanałem Raduni, w 1763 północny odcinek zwano już Krebsmarkt (Targ Rakowy), od miejsca na którym handlowano rakami. Obie nazwy używane były do połowy XIX wieku.
Oprócz folusza od około 1584 funkcjonował w najbliższej okolicy Kunszt Wodny, mieszkali zaś głównie farbiarze i kapelusznicy. W 1896 zbudowano tu pierwszą w Gdańsku elektrownię (o mocy 1,7 MW) do obsługi gdańskich linii tramwajowych (zob. tramwaje). W latach 1914–1916 powstała przy nim siedziba banku Raiffeisena (nr 7/8) i związanej z nim firmy zajmująca się handlem produktami rolniczymi, w 1945 siedziba Komendy MO Miasta Gdańska, następnie dyrekcji gdańskiego okręgu pocztowego.
W 1945 ulica otrzymała nazwę Bojowców, 16 X 1953 Mieczysława Kalinowskiego (działacz komunistyczny, oficer, poległy 12 X 1943 w bitwie pod Lenino). Nazwę Targ Rakowy przywrócono 25 IX 1990, rozciągając ją także na część dawnego zieleńca Mały Błędnik, po Skwer im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Oprócz budynku Dyrekcji Okręgu Poczty znajduje się tam m.in. Biblioteka Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.