SZLAKI TURYSTYCZNE

Z Encyklopedia Gdańska
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
{{paper}}
 
{{paper}}
'''SZLAKI TURYSTYCZNE.''' Znakowane szlaki turystyki pieszej na terenie Gdańska liczą ponad 90 km (około 4% całkowitej długości szlaków w województwie pomorskim). Na 10 km² powierzchni miasta przypada około 3,5 km szlaków, co jest jednym z wyższych wskaźników w regionie, świadczącym o dużej atrakcyjności Gdańska dla turystyki pieszej. W granicach administracyjnych Gdańska znajduje się (w całości lub w znaczącej części) 6 znakowanych szlaków turystyki pieszej PTTK. Cztery szlaki w zachodniej części miasta tworzą wzajemne powiązania umożliwiające odbywanie wycieczek okrężnych, kombinowanych z wykorzystaniem kilku szlaków (szczególnie dogodne przy własnym środku lokomocji). Dwa, leżące na wschodnich skrajach Gdańska, nie mają połączeń z innymi szlakami na terenie miasta. <br/><br/> '''Szlak Trójmiejski''', opracowany w 1956 roku, żółty, od dworca PKS (ul. 3 Maja) do Gdyni (dworzec PKP, wyjście zach.), cały 45,9 km, odcinek gdański 23,7 km. Najpopularniejszy, pozwalający poznać tereny zurbanizowane i leśne. Na terenie Gdańska prowadzi przez tereny zabudowane na tzw. górnym tarasie (Wysoczyźnie Gdańskiej) i obszary leśne, wchodzące w skład [[TRÓJMIEJSKI PARK KRAJOBRAZOWY | Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego]]. <br/><br/> '''Szlak Wzgórz Szymbarskich''', czarny, z Sopotu (początek: ul. 1 Maja) do Sierakowic, długość – 120,3 km, odcinek gdański – 17,7 km. <br/><br/> '''Szlak Kartuski''', niebieski, z Sopotu (Kamienny Potok, przystanek [[SZYBKA KOLEJ MIEJSKA | Szybkiej Kolei Miejskiej]], po zachodniej stronie) do Kartuz, długość – 67,6 km, odcinek gdański – 20,45 km. Przebiega w najbardziej odludnych zakątkach gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. <br/><br/> '''Szlak Skarszewski''', zielony, z Sopotu (Kamienny Potok, przystanek SKM, po zachodniej stronie) do Skarszew, długość – 80,3 km, odcinek gdański – 16,3 km. Najbardziej leśny i w charakterze najbardziej górski. Na odcinek gdański przypada 1/5 jego długości. <br/><br/> '''Szlak Motławski''', istniejący od 2000 roku, czerwony, z [[OLSZYNKA | Olszynki]] (ul. Olszyńska) do Tczewa (Czatkowy), długość – 33,5 km, odcinek gdański – 3,9 km. Biegnie wzdłuż zachodniego brzegu rzeki [[MOTŁAWA | Motławy]], początkowo przez tereny o charakterze podmiejskim, do ujść [[CZARNA ŁACHA | Czarnej Łachy]] i [[RADUNIA | Raduni]] pod Krępcem. <br/><br/> '''Szlak Wyspy Sobieszewskiej''', istniejący od 1994 roku, zielony, z [[SOBIESZEWO | Sobieszewa]] (ul. Turystyczna) do [[ŚWIBNO | Świbna]] (przekop Wisły, przeprawa promowa, po drugiej stronie żółty Szlak Jantarowy). Całość na obszarze Gdańska – 10 km. Biegnie równolegle do brzegu morskiego, począwszy od Sobieszewa przez Orlinki do Świbna. {{author: EW}} [[Category: Encyklopedia]]
+
'''SZLAKI TURYSTYCZNE.''' Znakowane szlaki turystyki pieszej na terenie Gdańska liczą ponad 90 km (około 4% całkowitej długości szlaków w województwie pomorskim). Na 10 km² powierzchni miasta przypada około 3,5 km szlaków, co jest jednym z wyższych wskaźników w regionie, świadczącym o dużej atrakcyjności Gdańska dla turystyki pieszej. W granicach administracyjnych Gdańska znajduje się (w całości lub w znaczącej części) 6 znakowanych szlaków turystyki pieszej PTTK. Cztery szlaki w zachodniej części miasta tworzą wzajemne powiązania umożliwiające odbywanie wycieczek okrężnych, kombinowanych z wykorzystaniem kilku szlaków (szczególnie dogodne przy własnym środku lokomocji). Dwa, leżące na wschodnich skrajach Gdańska, nie mają połączeń z innymi szlakami na terenie miasta. <br/><br/> '''Szlak Trójmiejski''', opracowany w 1956 roku, żółty, od dworca PKS (ul. 3 Maja) do Gdyni (dworzec PKP, wyjście zach.), cały 45,9 km, odcinek gdański 23,7 km. Najpopularniejszy, pozwalający poznać tereny zurbanizowane i leśne. Na terenie Gdańska prowadzi przez tereny zabudowane na tzw. górnym tarasie (Wysoczyźnie Gdańskiej) i obszary leśne, wchodzące w skład [[TRÓJMIEJSKI PARK KRAJOBRAZOWY | Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego]]. <br/><br/> '''Szlak Wzgórz Szymbarskich''', czarny, z Sopotu (początek: ul. 1 Maja) do Sierakowic, długość – 120,3 km, odcinek gdański – 17,7 km. <br/><br/> '''Szlak Kartuski''', niebieski, z Sopotu (Kamienny Potok, przystanek [[SZYBKA KOLEJ MIEJSKA | Szybkiej Kolei Miejskiej]], po zachodniej stronie) do Kartuz, długość – 67,6 km, odcinek gdański – 20,45 km. Przebiega w najbardziej odludnych zakątkach gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. <br/><br/> '''Szlak Skarszewski''', zielony, z Sopotu (Kamienny Potok, przystanek SKM, po zachodniej stronie) do Skarszew, długość – 80,3 km, odcinek gdański – 16,3 km. Najbardziej leśny i w charakterze najbardziej górski. Na odcinek gdański przypada 1/5 jego długości. <br/><br/> '''Szlak Motławski''', istniejący od 2000 roku, czerwony, z [[OLSZYNKA | Olszynki]] (ul. Olszyńska) do Tczewa (Czatkowy), długość – 33,5 km, odcinek gdański – 3,9 km. Biegnie wzdłuż zachodniego brzegu rzeki [[MOTŁAWA | Motławy]], początkowo przez tereny o charakterze podmiejskim, do ujść [[CZARNA ŁACHA | Czarnej Łachy]] i [[RADUNIA | Raduni]] pod Krępcem. <br/><br/> '''Szlak Wyspy Sobieszewskiej''', istniejący od 1994 roku, zielony, z [[SOBIESZEWO | Sobieszewa]] (ul. Turystyczna) do [[ŚWIBNO | Świbna]] (przekop Wisły, przeprawa promowa, po drugiej stronie żółty Szlak Jantarowy). Całość na obszarze Gdańska – 10 km. Biegnie równolegle do brzegu morskiego, począwszy od Sobieszewa przez Orlinki do Świbna. {{author: EW}} [[Category: Encyklopedia]] [[Category: Życie miasta]]

Wersja z 08:54, 9 lip 2014

SZLAKI TURYSTYCZNE. Znakowane szlaki turystyki pieszej na terenie Gdańska liczą ponad 90 km (około 4% całkowitej długości szlaków w województwie pomorskim). Na 10 km² powierzchni miasta przypada około 3,5 km szlaków, co jest jednym z wyższych wskaźników w regionie, świadczącym o dużej atrakcyjności Gdańska dla turystyki pieszej. W granicach administracyjnych Gdańska znajduje się (w całości lub w znaczącej części) 6 znakowanych szlaków turystyki pieszej PTTK. Cztery szlaki w zachodniej części miasta tworzą wzajemne powiązania umożliwiające odbywanie wycieczek okrężnych, kombinowanych z wykorzystaniem kilku szlaków (szczególnie dogodne przy własnym środku lokomocji). Dwa, leżące na wschodnich skrajach Gdańska, nie mają połączeń z innymi szlakami na terenie miasta.

Szlak Trójmiejski, opracowany w 1956 roku, żółty, od dworca PKS (ul. 3 Maja) do Gdyni (dworzec PKP, wyjście zach.), cały 45,9 km, odcinek gdański 23,7 km. Najpopularniejszy, pozwalający poznać tereny zurbanizowane i leśne. Na terenie Gdańska prowadzi przez tereny zabudowane na tzw. górnym tarasie (Wysoczyźnie Gdańskiej) i obszary leśne, wchodzące w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak Wzgórz Szymbarskich, czarny, z Sopotu (początek: ul. 1 Maja) do Sierakowic, długość – 120,3 km, odcinek gdański – 17,7 km.

Szlak Kartuski, niebieski, z Sopotu (Kamienny Potok, przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej, po zachodniej stronie) do Kartuz, długość – 67,6 km, odcinek gdański – 20,45 km. Przebiega w najbardziej odludnych zakątkach gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak Skarszewski, zielony, z Sopotu (Kamienny Potok, przystanek SKM, po zachodniej stronie) do Skarszew, długość – 80,3 km, odcinek gdański – 16,3 km. Najbardziej leśny i w charakterze najbardziej górski. Na odcinek gdański przypada 1/5 jego długości.

Szlak Motławski, istniejący od 2000 roku, czerwony, z Olszynki (ul. Olszyńska) do Tczewa (Czatkowy), długość – 33,5 km, odcinek gdański – 3,9 km. Biegnie wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Motławy, początkowo przez tereny o charakterze podmiejskim, do ujść Czarnej Łachy i Raduni pod Krępcem.

Szlak Wyspy Sobieszewskiej, istniejący od 1994 roku, zielony, z Sobieszewa (ul. Turystyczna) do Świbna (przekop Wisły, przeprawa promowa, po drugiej stronie żółty Szlak Jantarowy). Całość na obszarze Gdańska – 10 km. Biegnie równolegle do brzegu morskiego, począwszy od Sobieszewa przez Orlinki do Świbna. EW

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania