WIZYTA PRZEWODNICZĄCEGO SPD WILLY BRANDTA W GDAŃSKU, 1977

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przewodniczący SDP Willy Brand (z prawej) na ul. Długiej w Gdańsku, obok sekretarz Komitetu Centralnego PZPR Edward Babich i I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Tadeusz Fiszbach, 1977

WIZYTA PRZEWODNICZĄCEGO SOCJALDEMOKRATYCZNEJ PARTII NIEMIEC (SPD) WILLY BRANDTA W GDAŃSKU (18 XII 1913 Lubeka, Niemcy – 8 X 1992 Unkel, Niemcy), niemieckiego polityka, członka i przewodniczącego (1964–1987) SPD, kanclerza Niemiec w latach 1969–1974 próbującego nawiązać dobre kontakty z krajami Europy Wschodniej, laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1971.

Przybył do Polski wraz z małżonką Rut z domu Hansen 27 VI 1977 na zaproszenie I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) Edwarda Gierka. Była to druga w ciągu siedmiu lat wizyta niemieckiego polityka w Polsce – pierwsza miała miejsce w grudniu 1970, kiedy to jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec złożył podpis pod historycznym układem o podstawach normalizacji stosunków z Polską.

Powitany został na lotnisku Okęcie w Warszawie przez członka Biura Politycznego, sekretarza Komitetu Centralnego PZPR Edwarda Babiucha oraz zastępcę kierownika Wydziału Zagranicznego Komitetu Centralnego PZPR Bogumiła Sujkę, w obecności ambasadora RFN w Polsce Werner Ahrens. Podczas swojej wizyty w Polsce odwiedził także Warszawę i Toruń.

28 VI 1977 Willy Brandt, z osobami towarzyszącymi: ministrem stanu w federalnym urzędzie kanclerskim Hansem Jurgenem Wischniewskim i ze strony polskiej Edwardem Babiuchem oraz Bogumiłem Sujką, przybył z dwudniową wizytą do Gdańska. Delegacja niemiecka przyleciała z Torunia na lotnisko w Rębiechowie w godzinach popołudniowych. Gości powitali sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Tadeusz Fiszbach, wojewoda gdański Henryk Śliwowski oraz członek egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR, redaktor naczelny „Głosu Wybrzeża” Tadeusz Kuta.

Po zakończeniu krótkiej ceremonii powitalnej goście udali się do centrum Gdańska, gdzie przywitał ich prezydent Gdańska Andrzej Kaznowski. Po Głównym Mieście oprowadzał przybyłych wojewódzki architekt Konrad Pławiński. Drogą Królewską udano się do Muzeum Historii Miasta Gdańska, gdzie obejrzano m.in. wystawę prac fotograficznych obrazujących odbudowę gdańskich zabytków z ruin wojennych. Willy Brandt wpisał się do księgi pamiątkowej, wyrażając uzananie dla dzieła odbudowy, od prezydenta Andrzeja Kazanowskiego otrzymując pamiątkowy medal.

29 VI 1977 w godzinach przedpołudniowych przedstawiciele rządu niemieckiego udali się na Kamienną Górę w Gdyni, z której oglądali panoramę tego miasta. Z gdyńskiego Skweru Kościuszki motorówką Marynarki Wojennej odbyli rejs, oglądając Trójmiasto (m.in. Port Północny i Westerplatte) od strony morza, Tadeusz Fiszbach informował gości o rozwoju gospodarki morskiej, portów i przemysłu stoczniowego na Wybrzeżu Gdańskim.

Z gdańskiej przystani Żeglugi Gdańskiej Willy Brandt i Edward Babiuch, w towarzystwie przybyłych z Elbląga I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Antoniego Połowniaka oraz wicewojewody Henryka Pauli i kierownika Wydziału Pracy Ideowo-Wychowawczej Komitetu Wojewódzkiego Edwarda Derengowskiego udali się samochodami na tereny byłego obozu Stutthof, gdzie przewodniczący SPD wpisał się do księgi pamiątkowej słowami: „Składając hołd zmarłym, oświadczamy jednocześnie, iż będziemy wytrwale pracowali, aby te okropności przeszłości nie mogły więcej się powtórzyć”.

Celem wizyty delegacji niemieckiej był kolejny krok w drodze do normalizacji stosunków między Polską a RFN. 1 VII 1977 niemieccy goście opuścił Warszawę i udali się z wizytą do Helsinek. AKP PP










Bibliografia:
H.G., Drugi dzień wizyty przewodniczącego SPD Willy Brandt w Gdańsku, „Głos Wybrzeża” 29 VI 1977, nr 145 (2059), s. 1–2.
JAF, Drugi dzień wizyty Willy Brandta na Wybrzeżu, „Dziennik Bałtycki” 30 VI 1977, nr 146 (10205), s. 1.
JAF, Willy Brandt na Wybrzeżu Gdańskim, „Dziennik Bałtycki” 29 VI 1977, nr 145 (10204), s. 1.
PAP, Willy Brandt na Wybrzeżu Gdańskim, „Dziennik Bałtycki” 29 VI 1977, nr 145 (10204), s. 1.
Spotkanie E. Gierka z W. Brandtem. Przewodniczący SPD w Toruniu i na Wybrzeżu Gdańskim, „Trybuna Ludu” 30 VI 1977, nr 153 (10239), s. 1–2.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania