WIZYTA KRÓLA HISZPANII JUANA CARLOSA I KRÓLOWEJ SOPHII W GDAŃSKU, 2001

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA KRÓLA HISZPANII JUANA CARLOSA (ur. 5 I 1938, Rzym, Włochy) króla Hiszpanii w latach 1975–2014 oraz KRÓLOWEJ SOPHII MARGARETHY VICTORII FREDERIKI VON SCHLESWIG-HOLSTEN-SÖNDERBORH-GLÜCKSBURG (ur. 2 XI 1938, Ateny, Grecja). Przybyli z oficjalną wizytą do Polski 16 V 2001 na zaproszenie polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Była to ich druga wizyta w Polsce. Pierwsza miała miejsce we wrześniu 1989. Ponadto królowa odwiedziła Polskę w październiku 1990, przy okazji XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, którego była gościem honorowym.

W podróży do Polski w 2001 królewskiej parze towarzyszyła 15-osobowa delegacja oficjalna z ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii Josepem Piqué na czele oraz 10-osobowa świta, wśród której byli szef dworu królewskiego, mistrz ceremoniału dworskiego, osobisty lekarz i kucharz pary królewskiej, fryzjerka i pokojówka królowej. 17 V 2001 królewska para przybyła z oficjalną, kilkugodzinną wizytą do Gdańska. Samolot TU-154M z gośćmi na pokładzie wylądował z niewielkim opóźnieniem na gdańskim lotnisku w Rębiechowie o godzinie 11:10. Pokład samolotu w pierwszej kolejności opuściła oficjalna hiszpańska delegacja, a następnie królewska świta i hiszpańscy dziennikarze. Hiszpańscy monarchowie wyszli z pokładu samolotu oddzielnym wejściem i pojawili się na płycie lotniska przy dźwiękach hymnów państwowych Hiszpanii oraz Polski. W ceremonii powitalnej wzięli udział wojewoda pomorski Tomasz Sowiński, marszałek województwa pomorskiego Jan Zarębski i dowódca polskiej Marynarki Wojennej admirał Ryszard Łukasik. Ceremonię powitalną oraz towarzyszące jej defiladę i musztrę Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z odległości kilkuset metrów oglądali przybyli mieszkańcy.

Z lotniska do centrum Gdańska król i królowa oraz towarzysząca im świta przejechali kolumną rządowych limuzyn. Nad bezpieczeństwem gości przez cały okres ich pobytu na Wybrzeżu czuwali członkowie brygady antyterrorystycznej, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu oraz zmobilizowane siły pomorskiej policji. Wszystkie arterie drogowe, którymi przejeżdżała para królewska, zostały wyłączone z ruchu, a wcześniej na drodze przejazdu gości obowiązywał bezwzględny zakaz parkowania pojazdów. O godzinie 11:50 goście pojawili się na Placu Solidarności i złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. O godzinie 12:05 królewska para udała się pod Złotą Bramę, gdzie została oficjalnie powitana przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W powitalnym orszaku goście wraz z prezydentem Gdańska odbyli krótki spacer Drogę Królewską, pozdrawiani przez tłumnie przybyłych mieszkańców Gdańska. Mimo że wizyta miała status wysokiego ryzyka ze względu na wcześniejsze próby ataku na króla separatystycznej, baskijskiej organizacji ETA (Euskadi Ta Askatasuna), pozwolono mieszkańcom witać przybyłych również z okien. Wśród pozdrawiających byli również młodzi Hiszpanie z flagą swojego kraju, stojący w oknie jednej z kamienic przed Ratuszem Głównego Miasta. Król i królowa wymienili także uściski dłoni z hiszpańskimi studentami, studiujący w Gdańsku prawo i anglistykę. W połowie drogi do Ratusza Głównego Miasta jeden z reporterów wręczył królowi czwartkowy numer „Gazety Morskiej” (lokalny dodatek „Gazety Wyborczej”), którego pierwszą stronę wydrukowano w barwach państwowych Hiszpanii. Król podziękował, jednak nie omieszkał poprawić błędu w hiszpańskojęzycznym tytule.

W Ratuszu Głównego Miasta odbyło się krótkie, kilkunastominutowe spotkanie z władzami samorządowymi Gdańska i województwa pomorskiego. Król i królowa wpisali się też do ksiąg pamiątkowych miasta Gdańska i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Przed oficjalnymi przemówieniami wymieniono się prezentami. Prezydent Paweł Adamowicz podarował królewskiej parze dwa dębowe, gdańskie krzesła, wzorowane na XVII-wiecznych meblach gdańskich. Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz wręczył gościom replikę kafla z Wielkiego Pieca, znajdującego się w Dworze Artusa z wizerunkiem cesarza Karola V i jego małżonki Izabeli Portugalskiej (podarunki dotarły do Hiszpanii pocztą dyplomatyczną poprzez Ambasadę Królestwa Hiszpanii w Polsce). Gdańskie władze otrzymały dwie karafki z niebieskiego kryształu z herbami dynastii Burbonów, wytopione w królewskiej hucie w Hiszpanii. Następnie w ratuszowej Sali Wielkiej Wety wygłoszono oficjalne przemówienia. Król podkreślił, że Gdańsk to miasto, które w znacznym stopniu ukształtowało charakter dzisiejszej Polski i jej mieszkańców, a przede wszystkim ich siłę, tolerancję, otwartość, zdecydowanie i wytrwałość. Prezydent Paweł Adamowicz przypomniał zaś znaczącą rolę króla w przejściu od rządów autorytarnych do demokracji w Hiszpanii.

Kolejnym punktem wizyty królewskiej pary na Wybrzeżu był skwer Tadeusza Kościuszki w Gdyni. Trasa przejazdu wiodła alejami Zwycięstwa i Grunwaldzką w Gdańsku, al. Niepodległości w Sopocie, al. Zwycięstwa w Gdyni. Na Skwerze Kościuszki, kilka minut po godzinie 13:00, po raz drugi podczas tej wizyty, król i królowa spotkali się z polską parą prezydencką, Jolantą i Aleksandrem Kwaśniewskim. Na ich zaproszenie wzięli udział w krótkim rejsie motorówką Marynarki Wojennej po Zatoce Gdańskiej. Niedaleko Kępy Oksywskiej goście zacumowali i oglądali symulację ataku grupy komandosów na okręt w wykonaniu elitarnej Grupy Specjalnej Płetwonurków Formoza, a także pokaz ratownictwa wodnego.

Następnie para królewska i prezydencka popłynęły na Hel, a stamtąd udały się samochodami do rezydencji polskiego prezydenta w Juracie. Prezydent Aleksander Kwaśniewski wydał tam uroczysty obiad i odbył półgodzinną, prywatną rozmowę z królem. Po powrocie do Gdyni i krótkiej wizycie w porcie Marynarki Wojennej w Oksywiu, goście wyruszyli ok. godziny 17:00 śmigłowcem Marynarki Wojennej na lotnisko wojskowe w Babich Dołach. Tam, po krótkim pokazie musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, odlecieli do Warszawy. Kolejny dzień, 18 V 2001, królewska para spędziła w stolicy.

Podczas pobytu króla i królowej rozmawiano przede wszystkim o rozszerzeniu Unii Europejskiej i aprobacie Hiszpanii w szybkim przyjęciu Polski w poczet jej członków. Podczas wizyty król został odznaczony przez Marszałka Senatu Alicję Grześkowiak Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wkład na rzecz walki o demokrację. AKP PP







Bibliografia:
(air, MAR), Wizyta. Król i Królowa w Trójmieście, „Dziennik Bałtycki” 18 V 2001, nr 115 (17187), s. 1.
(MAR), Bilecki Arkadiusz, Wizyta hiszpańskiej pary królewskiej w Trójmieście. Komandosi w akcji. Z prezydentem w Gdyni. Popisy płetwonurków, „Dziennik Bałtycki” 18 V 2001, nr 115 (17187), s. 3.
dk., Juan Carlos w Trójmieście. Na królewskim szlaku, „Głos Wybrzeża” 18–19–20 V 2001, nr 96 (15755), s. 1.
Przejechał król, Trójmiasto zakorkowane, „Gazeta Wyborcza” 18 V 2001, nr 115 (3106), s. 1.
Helikopter pilnie potrzebny. Korek iście królewski, „Wieczór Wybrzeża” 18 V 2001, nr 115 (12781), s. 3.
MAR, Trójmiasto. Wizyta króla Hiszpanii Juana Carlosa i królowej Zofii. Gdańskie krzesła w darze, „Dziennik Bałtycki” 17 V 2001, nr 114 (17186), s. 3.
sz., Juan Carlos e Sofia: ¡bienvenidos! Trójmiasto. Wizyta hiszpańskiej pary królewskiej, „Gazeta Wyborcza” 17 V 2001, nr 114 (3105), s. 1.
Wojciechowska Ryszarda, Ich Królewskie Mości z Hiszpanii w Gdańsku. Z kaflem do króla, „Wieczór Wybrzeża” 15 V 2001, nr 112 (12778), s. 4.
Wojciechowska Ryszarda, Libudzka Anna, Jego Wysokość Juan Carlos i Jej Wysokość Zofia odwiedzili gdańskie Wybrzeże. Piratowi król ręki nie podał, „Wieczór Wybrzeża” 18 V 2001, nr 115 (12781), s. 2–3.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania