WALTMANN HERBERT, artysta malarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Herbert Waltmann
Herbert Waltmann przy pracy
Broszura prezentująca gdańskie motywy malarstwa Herberta Waltmanna, wydana nakładem własnym

HERBERT WALTMANN (24 III 1919 Gdańsk- Nowy Port – 9 XI 1999 Braunschweig (Brunszwik) Dolna Saksonia, Niemcy), artysta malarz. Syn gdańskiego rzemieślnika Johannesa i Matyldy, mieszkających przy Philippstraße 8 (ul. Bliska) w Gdańsku-Nowym Porcie. W 1936 rozpoczął naukę malarstwa w pracowni Heinza Koppelwiesera (1907 Gdańsk – 1971 Hamburg) przy Frauengasse 49 (ul. Mariacka). Od 1938 uczył się malarstwa i grafiki w klasie rzemiosła artystycznego Państwowej Rzemieślniczej Szkoły Dokształcającej przy An der Großen Mühle 11/13 (ul. Wielkie Młyny).

W maju 1940 powołany do służby wojskowej. Walczył we Francji, w 1942 ciężko ranny na froncie wschodnim pod Wołchowem (północna Rosja), przez 10 miesięcy przebywał w szpitalu rezerwowym nr VI w Gdańsku- Wrzeszczu (na który adoptowano jedną ze szkół). Podczas kuracji nawiązał kontakt z profesorem rysunku na Wydziale Architektury Technische Hochschule Danzig, Fritzem Augustem Pfuhle. Po zwolnieniu z wojska pod jego opieką kontynuował edukację artystyczną. 24 III 1945 opuścił Gdańsk i zamieszkał w Brunszwiku. Od 1946 oracował jako scenograf w teatrach i operetkach, jako projektant reklam, grafik i designer między innymi w takich firmach jak Bosch, oddział angielski, czy CML-USA. Od 1970 nauczał rysunku i reklamy w szkołach w Brunszwiku, od 1982 poświęcił się działalności artystycznej.

Jego prace, zwłaszcza akwarele, których tematyka często odnosiła się do widoków Gdańska (około 60 obrazów), były pokazywane na wystawach Brunszwiku, Düsseldorfie, Magdeburgu, Wolfenbüttel, Wiedniu, Münster-Wolbeck.

W 1945 ożenił się w Gdańsku z pochodzącą z Brunszwiku Lotte z domu Kramell, śpiewaczką operową wstępującą w gdańskich teatrach, ojciec Berndta, grafika. BM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania