SZYMCZAK EWA JOANNA, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ewa Szymczak

EWA JOANNA SZYMCZAK (ur. 6 VII 1975 Krosno Odrzańskie), prorektor Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Córka Tadeusza i Teresy. W 1990 ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 w Sulęcinie, w 1994 I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Sulęcinie. W 1999 absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku geografia, specjalność hydrologia, meteorologia i klimatologia. W latach 2001–2009 nauczycielka geografii w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, w latach 2009–2011 ekspertka, koordynatorka egzaminu maturalnego z geografii w Wydziale Sprawdzianów, Egzaminów Gimnazjalnych i Matur w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

W 2006 ukończyła Środowiskowe Studium Doktoranckie z Biologii i Oceanologii na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanografii UG, od 2007 doktor nauk o Ziemi w zakresie oceanologii na podstawie rozprawy Rola dopływu rumowiska rzecznego w sedymentacji współczesnych osadów dennych Zalewu Puckiego (promotor: prof. Halina Piekarek–Jankowska). Od 2007 zatrudniona na Wydziale Oceanografii i Geografii (WOiG), w Zakładzie Geologii Morza, od 2023 w Katedrze Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza. W kadencjach 2012–2016, 2016–2020 i 2020–2023 prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Oceanografii i Geografii UG.

W roku akademickim 2014/2015 wprowadziła tutoring na WOiG – program „Wdrożenie profesjonalnego systemu tutoringu akademickiego dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii UG” – „TUTOR-WOiG (w 2018 Wydział jako pierwszy w Polsce otrzymał akredytację tutorską). Z jej inicjatywy w 2015 na WOiG powołano czasopismo „Tutoring Gedanensis. Czasopismo Tutee i Tutorów”, w którym publikowane są teksty studentów i tutorów z UG oraz innych ośrodków akademickich w Polsce. Od 2021 dyrektor Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG. Od 2024 profesor UG, w kadencji 2024–2028 prorektor ds. kształcenia.

Ukończyła kursy w zakresie dydaktyki akademickiej (2013), tutoringu akademickiego (2014), praktyki tutoringu (2015), w 2018 otrzymała certyfikat akredytowanego tutora. Ukończyła program „Fundamentals of University Teaching and Tutoring” (2022) oraz program „Train the Trainer & Educational Leadership” (2023) w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki The Advanced Programme of the Masters of Didactics we współpracy z Uniwersytetem w Groningen, Academic Leadership Development Programme (2021, Two Wings Institute). W 2023 ukończyła studia podyplomowe „Akademia Przywództwa Kobiet LiderShe” w Akademii im. Leona Koźmińskiego (ukończone z wyróżnieniem za realizację zespołowego projektu diagnostyczno-procesowego „Przywództwo kobiet z perspektywy liderek biznesu i szkolnictwa wyższego”).

Specjalistka w zakresie transportu fluwialnego, roli osadów rzecznych (w szczególności transportowanych w suspensji) we współczesnych procesach sedymentacyjnych w środowisku morskim. Dokonała rozpoznania rozkładu wielkości cząstek in situ w strefie kontaktu wód rzecznych i morskich, a także wybranych czynników warunkujących koncentrację i wielkość cząstek, w tym mechanizmu flokulacji oraz litodynamicznej interpretacji fluwialnych i morskich środowisk sedymentacyjnych, a także warunków i zmian tempa sedymentacji osadów w Zatoce Gdańskiej. Współautorka podręcznika akademickiego, autorka i współautorka m.in. rozdziałów w monografiach, artykułów, raportów środowiskowych, oraz publikacji dotyczących dydaktyki akademickiej.

Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2022), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013). BM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania