STOWARZYSZENIE PIŁKI RĘCZNEJ WYBRZEŻE GDAŃSK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

STOWARZYSZENIE PIŁKI RĘCZNEJ WYBRZEŻE GDAŃSK, ul. Kazimierza Górskiego 1, klub sportowy, piłka ręczna. Zawiązany w 2010, początkowo jako Stowarzyszenie Handball Club Wybrzeże Gdańsk, od sezonu 2011/2012 jako Stowarzyszenie Piłki Ręcznej (SPR) Spójnia Wybrzeże Gdańsk, od sezonu 2012/2013 SPR Wybrzeże Gdańsk. Powstał po upadku sekcji piłki ręcznej w Gdańskim Klubie Sportowym Wybrzeże (GKS) i w Spójni Gdańsk oraz po niezgłoszeniu do rozgrywek centralnych zespołu Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego Gdańsk (AZS AWF) – w mieście zabrakło wówczas drużyny grającej na tym szczeblu rozgrywek. Z inicjatywy byłych zawodników GKS Wybrzeże Mariana Dziury, Stanisława Steinkego i Aleksandra Stankiewicza w czerwcu 2010 Ryszard Gauden (były bramkarz GKS Wybrzeże i AZS AWF) zorganizował spotkanie, na którym powołano Klub Weterana, mający skupiać byłych zawodników GKS Wybrzeże, Spójni Gdańsk, Stoczniowca Gdańsk i AZS AWF Gdańsk w celach towarzyskich i w dążeniu do odbudowania gdańskiej piłki ręcznej.

Za sprawą byłego zawodnika GKS Wybrzeże Jerzego Nowaka i przy jego finansowym wsparciu po rozmowach z Andrzejem Gardzilewiczem i Andrzejem Wlazło (byłymi zawodnikami Spójni Gdańsk) powołano do życia Stowarzyszenie Handball Club Wybrzeże Gdańsk. Stowarzyszenie nie zamierzało pretendowć do kontynuowania działalności klubów GKS Wybrzeże czy Spójni Gdańsk, ale jako nowy klub chciało łączyć dawne tradycje i je reaktywować. Kwestie organizacyjne i rejestrację nowego klubu prowadził pierwszy prezes zarządu R. Gauden. Klub rozpoczął rozgrywki w sezonie 2010/2011 od razu w II lidze (wykorzystując zwolnione miejsce). Przyjęcie nazwy Spójnia Wybrzeże Gdańsk wynikało z konieczności pozyskania środków finansowych na dalszą działalność w sezonie 2011/2012 (wymóg sponsora). Po proteście części byłych zawodników Spójni Gdańsk, którzy sprzeciwiali się wykorzystaniu tej nazwy, i po założeniu przez nich klubu piłki ręcznej KA-RDO Spójnia Gdynia, SPR przyjęło nazwę Wybrzeże Gdańsk.

Początkowo klub korzystał z hali sportowej przy Zespole Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Smoleńskiej 5/7 na Oruni, od marca 2011 z Hali Widowiskowo-Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu; wybrane mecze rozgrywa także w Hali Widowiskowo-Sportowej Ergo-Arena. Barwy klubowe: czerwono-biało-niebieskie; stroje: koszulki w pionowe pasy biało-czerwone, spodenki czarne. RED

Trenerzy SPR Wybrzeże Gdańsk
Sezon 2010/2011 Marek Mońko
Sezony 2011/2012 – 2014/2015 Daniel Waszkiewicz i  Damian Wleklak
Od września 2015 Damian Wleklak
RED
Historia rozgrywek SPR Wybrzeże Gdańsk
Sezon Szczebel rozgrywek Miejsce Uwagi
2010/2011 II liga 1 awans do I ligi
2011/2012 I liga grupa A 3
2012/2013 I liga grupa A 2 przegrane baraże o awans do Superligi
(w dwumeczu jedną bramką z Nelbą Wągrowiec)
2013/2014 I liga 1 bezpośredni awans do Superligi
2014/2015 Superliga 11 spadek do I ligi
RED
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania