PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK BRZEŹNO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK BRZEŹNO, nieczynny, położony na jednotorowej, zeletryfikowanej linii kolejowej numer 249 (Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port), na jej 6,5 kilometrze. Znajduje się pomiędzy stacją Gdańsk Zaspa Towarowa a przystankiem Gdańsk Nowy Port. Leży w dzielnicy Gdańsk- Nowy Port, nazwą wziął od znajdującej się nieopodal dzielnicy Gdańsk- Brzeźno.

Otwarty 1 X 1890 jako Brösen. Po II wojnie światowej najpierw nazwany Brzeźno Gdańskie, od 2 VI 1957 nosi obecną nazwę. Posiada jeden peron jednokrawędziowy z torem położonym po stronie północnej. Znajduje się na nim zadaszenie. Obok niego, po stronie południowej, przebiega ul. Oliwska oraz linia torów tramwajowych, gdzie zlokalizowano przystanek tramwajowy o nazwie Latarnia Morska. Po stronie północnej przebiega tor bocznicy oraz ul. Przemysłowa, ale z przystanku nie ma do niej bezpośredniego dojścia.

Na przystanku do września 1993 znajdowała się kasa biletowa w budynku zlokalizowanym na wschód od peronu, który istnieje do dzisiaj. Przystanek od 1957 obsługiwał pasażerskie pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port oraz Gdańsk Nowy Port – Gdańsk Główny, a po 15 XII 2002 – pasażerskie pociągi z i do stacji kolejowej Gdańsk Główny, które kończyły bądź rozpoczynały na nim bieg. Związane to było z zawieszeniem ruchu od tego przystanku do przystanku Gdańsk Nowy Port. Jednak i ta komunikacja została zawieszona 25 VI 2005, a tym samym przystanek przestał być obsługiwany. Jego peron wraz z zadaszeniem nadal istnieje, choć tor nie nadaje się do użytku. Przystanek został uznany za zabytkowy przez konserwatora zabytków i nie zostanie zlikwidowany. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania