PRZYSTANEK KOLEJOWY ŚWIBNO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PRZYSTANEK KOLEJOWY ŚWIBNO ( Świbno), nieistniejący przystanek osobowy położony na jednotorowej, niezelektryfikowanej linii wąskotorowej o rozstawie szyn 750 milimetrów.

Otwarty 17 VIII 1905 pod nazwą Schiewenhorst jako część lewobrzeżnej sieci kolei wąskotorowej na Żuławach, należącej do spółki Westpreußische Kleinbahnen Aktien-Gesellschaft. Po II wojnie światowej, 9 V 1945, przemianowany na Śpiewowo, od sierpnia 1945 pod nazwą Różankowo, od maja 1948 Świbno.

Od 1945 przejęty przez Polskie Koleje Państwowe, które w celu administrowania całą żuławską koleją wąskotorową utworzyły Zarząd Gdańskich Kolei Wąskotorowych przy Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej w Gdańsku z siedzibą w Nowym Stawie. Wskutek zniszczeń podczas walk kończących II wojnę światową ruch pasażerski i towarowy na linii, przy której przebiegał, wznowiono w październiku 1947.

Położony był pomiędzy przystankami osobowymi Przegalina i Lewy Brzeg Wisły, obok dzisiejszej ul. Świbnieńskiej. Ruch pasażerski na linii został zawieszony 31 V 1971, tory rozebrano w 1974. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania