PRZYSTANEK KOLEJOWY PRZEGALINA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PRZYSTANEK KOLEJOWY PRZEGALINA ( Przegalina), nieistniejący przystanek osobowy położony na jednotorowej, niezelektryfikowanej linii wąskotorowej o rozstawie szyn 750 milimetrów.

Otwarty w 1905 pod nazwą Einlage jako część lewobrzeżnej sieci kolei wąskotorowej na Żuławach, która należała do spółki Westpreußische Kleinbahnen Aktien-Gesellschaft. W 1930 jego nazwę zmieniono na Einlage (Weichsel). Po II wojnie światowej przemianowany na Jazy nad Wisłą, od 1948 funkcjonował pod nazwą Jazowa, w 1954 pod nazwą Przegalino, od 1959 Przegalina. Od 1945 przejęty przez Polskie Koleje Państwowe, które w celu administrowania całą żuławską koleją wąskotorową utworzyły Zarząd Gdańskich Kolei Wąskotorowych przy Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej w Gdańsku z siedzibą w Nowym Stawie.

Położony był pomiędzy przystankami osobowymi Gdańsk Szewce Gdańskie i Przegalina Kolonia, obok obecnej ul. Świbnieńskiej oraz przystani lodołamaczy. Znajdował się na nim jeden peron jednokrawędziowy, budynek oraz boczny tor z ładownią (niezachowane).

Ruch pasażerski na linii został zawieszony 31 V 1971, tory rozebrano w 1974. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania