PROJEKT HISTORYCZNY GARNIZON GDAŃSK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk: „Odświętna Historyczna Zmiana Warty” przed Wieżą Więzienną, 3 V 2019
Inscenizacja historyczna przygotowana przez Garnizon Gdańsk z okazji zlotu żaglowców „Baltic Sail” 2020
Noworoczny wystrzał z armaty „Elżbietka”, 2022

PROJEKT HISTORYCZNY GARNIZON GDAŃSK, grupa rekonstrukcji historycznej powstała w 2005, kierowana przez Krzysztofa Kucharskiego. Pierwszą inscenizacją, w której wystąpiła samodzielnie, była rekonstrukcja Batalii Napoleońskiej w Będominie w sierpniu 2005. Odtwarzała wówczas pruską jednostkę z epoki napoleońskiej Infanterie Regiment No 52 von Hamberger, co było niespotykane na tle innych grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzały jedynie polskie jednostki. W 2010 podjęto decyzję o ograniczeniu działalności do historii Gdańska z okresu XVII–XIX wieku. Grupa odtwarza między innymi żołnierzy garnizonu Gdańsk, kaprów królewskich, francuski Regiment de Perigord, oddział piechoty cara Piotra I. W głównej mierze skupia się jednak na rekonstruowaniu życia codziennego gdańszczan sprzed wieków. Organizuje warsztaty szycia strojów z epoki i prelekcje o zwyczajach dawnych gdańszczan. Od 2011 jest odpowiedzialna za przygotowanie historycznej części zlotu żaglowców „Baltic Sail”, w tym także bitwy na Motławie.

W 2017 do projektu należały 33 osoby. Członkowie grupy biorą udział w wydarzeniach organizowanych między innymi przez Fundację Gdańską, Narodowe Muzeum Morskie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (obecnie Miejski Ośrodek Sportu), Muzeum Archeologiczne, Hevelianum, biuro do spraw promocji Urzędu Miasta Gdańska. Do jednej z najpopularniejszych inscenizacji należy Historyczna Zmiana Warty, od 1 I 2013 odgrywana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca między Wieżą Więzienną a Złotą Bramą.

Do zadań kierującego grupą należy zarządzanie organizacją, wsparcie merytoryczne, przygotowywanie widowisk oraz kontrola nad realizacją projektów. Wyznaczani są koordynatorzy tematyczni, którzy są odpowiedzialni za sprawy wojskowe, sekcję damską, żandarmerię oraz intendenturę. ADP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania