POMNIK „Z OSKARKIEM”, Wrzeszcz Dolny, ul. Wybickiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik jeszcze bez figury Güntera Grassa
Pomnik po uzupełnieniu

POMNIK „Z OSKARKIEM”, Wrzeszcz, pl. Wybickiego. Od początku planowany jako odlany w brązie pomnik Güntera Grassa i Oskara Matzeratha, bohatera Blaszanego bębenka, najsłynniejszej gdańskiej powieści pisarza; zaprojektowany przez Sławoja Ostrowskiego (projekt wybrany w sierpniu 2000 z 32 propozycji). 5 X 2002 odsłonięto pomnik-ławeczkę (otoczoną stalowym trejażem na granitowym cokole) z zasiadającym na niej Oskarkiem.

W pobliżu, pośrodku uruchomionej tego samego dnia fontanny (18 m średnicy), na obelisku z granitu ustawiono rzeźbę Tańcząca dziewczynka (również autorstwa Sławoja Ostrowskiego), nawiązującą do postaci Tulli Pokriefke z innych gdańskich powieści pisarza (Psie lata, Kot i mysz, Idąc rakiem). Obie kompozycje często były dewastowane (notoryczne kradzieże pałeczek do bębenka z rąk Oskara, skradziono także figurę tańczącej dziewczynki).

16 X 2015 (w 88. rocznicę urodzin pisarza) na ławeczce dodano postać Güntera Grassa (z fajką w lewej ręce, z leżącą na jego prawym kolanie otwartą księgą i z przechadzającym się po niej ślimakiem – nawiązaniem do powieści Z dziennika ślimaka). Postać Güntera Grassa odlano już w 2002, nie zamontowano jej wówczas z powodu sprzeciwu pisarza, który ostatecznie nie wyraził zgody na stawianie mu za życia pomników.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania