POLONIA GDAŃSK, klub sportowy
< Poprzednie | Następne > |
POLONIA, Stoczniowy Klub Sportowy Polonia, nawiązujący do tradycji funkcjonujących przy ► Stoczni Gdańskiej klubów: powstałego 27 IX 1945 KS Nit, ► Stoczniowca Gdańsk i ► Stali Gdańsk. 27 II 1957 na walnym zebraniu Stali powołano Zakładowy Klub Sportowy Polonia Gdańsk (stroje: czerwono-białe). W początkowym okresie działalności klub przeżywał ogromne trudności organizacyjne, spowodowane konfliktami Rady Zakładowej ► Stoczni Gdańskiej ze skonfliktowanymi działaczami klubu, groźbą wycofania się Stoczni z finansowania klubowej działalności. Po zajęciu przez komornika dwóch maszyn do pisania, w październiku 1957 groziło mu rozwiązanie.
Przejęta ze Stali sekcja piłki nożnej do 1960 grała w II lidze. Po spadku poloniści spędzili dwa sezony w III lidze, by ponownie na sezon wrócić na zaplecze ekstraklasy. W latach 1963–1970 grali w III lidze. Do 1970 w klubie funkcjonowały także sekcje: boksu (w sezonie 1958/1959, po awansie do I ligi, drużynowy wicemistrz Polski, w sezonie 1959/1960 spadek do II ligi), kajakarstwa, piłki ręcznej, siatkówki mężczyzn, podnoszenia ciężarów i kulturystyki (powołana w 1961), tenisa stołowego.
26 VI 1970 wraz z RKS Stocznia Północna oraz Sportowym Klubem Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze” utworzono RKS ► Stoczniowiec Gdańsk. Tradycje SKS Polonia powróciły latem 1992, kiedy to ze Stoczniowca wyłonił się m.in. jednosekcyjny klub piłkarski. Po trzech sezonach w III lidze biało-czerwoni powrócili na sezon na zaplecze ekstraklasy. Ponowny awans piłkarze z ul. Marynarki Polskiej wywalczyli w 1997. Sezon 1997–1998 był najbardziej udanym w ligowej historii Polonii – V miejsce w II lidze.
Latem 1998 Polonia połączyła się z ► Lechią Gdańsk i utworzyła klub Lechia Polonia Gdańsk. Piłkarze zjednoczonego klubu przejęli miejsce w II lidze, przybrali biało-zielone barwy Lechii i rozgrywali mecze na stadionie przy ul. Traugutta. Fuzyjny twór rozpadł się po czterech sezonach. Równocześnie na boiskach V i IV ligi grał zespół Polonii Gdańsk. W sezonie 2012/2013 Polonia Gdańsk występowała w pomorskiej grupie III ligi, rozgrywając mecze na obiekcie przy ul. Marynarki Polskiej. Polonia zawsze pozostawała w cieniu Lechii, a jej mecze nigdy nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem. Najbardziej znani piłkarze wywodzący się z klubu to: ► Andrzej Szarmach i Zbigniew Kaczmarek. Najbardziej znani bokserzy to: ► Brunon Bendig – uczestnik igrzysk olimpijskich w Tokio w 1964 i wicemistrz Europy (1965), Ryszard Andruszkiewicz – bokserski Mistrz Polski w 1966 i 1968.